Ile trwa sprowadzenie auta z zagranicy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podróż lawetą

Import samochodów z zagranicy to zajęcie, którym trudni się wielu Polaków. Niskie zarobki w Polsce sprawiają, że nadal wielu osób nie stać na zakup auta z salonu, dlatego chętnie sięga się po pojazdy sprowadzane. Najczęściej do kraju trafiają samochody z Niemiec, Francji, Belgii czy Holandii. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy cię import ze Stanów Zjednoczonych.

Decydując się na ściąganie auta zza oceanu, należy zwrócić uwagę na koszt transportu z USA. Istotne znaczenie ma również czas. Przy niezwykle sprzyjających okolicznościach import pojazdu z Ameryki będzie trwał cztery tygodnie. Zazwyczaj jednak jest on zdecydowanie dłuższy.

Zdaniem osób z branży średni czas transportu auta ze Stanów Zjednoczonych trwa około ośmiu tygodni. Ogromny wpływ na to ile trwa sprowadzenie auta z USA, ma miejsce zakupu. Auto musi na lawecie dotrzeć do najbliższego terminala przeładunkowego.

Jeżeli pojazd znajduje się daleko od takiego miejsca, jego transport do miejsca docelowego może trwać nawet tydzień. Stany Zjednoczone to kraj o ogromnym obszarze, a odległość kilku tysięcy kilometrów do pokonania w różnych warunkach pogodowych nie jest niczym niezwykłym.

Jeśli komuś zależy na szybkim sprowadzeniu aut z zagranicy, powinien skupić się na rynku europejskim, ponieważ odległości na Starym Kontynencie są zdecydowanie mniejsze. Przykładowo podróż z zachodnich rejonów Niemiec, czy Francji nie powinna zająć dłużej niż 48 godzin.

Rejs statkiem

W przypadku pojazdów sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych, dotarcie do puntu przeładunkowego oznacza jedynie zakończenie pewnego etapu podróży. Należy pamiętać, że terminale dysponują ograniczoną przepustowością. Przy korzystnym kursie dolara, niskich cenach samochodów w USA i dużym ruchu, odprawa kupionego samochodu może potrać nawet kilka dni.

Po szczęśliwym załadowaniu kontenera z autem na statek pozostaje czekanie, aż przypłynie on do portu docelowego. W zależności od warunków atmosferycznych na morzu rejs może trwać od dwóch do trzech tygodni. Po dopłynięciu statku do portu docelowego zostaje on rozładowany. Rozładunek dużego kontenerowca zajmuje zwykle od dwóch do trzech dni. W tym samym czasie rozpoczyna się procedura celna.

To jak szybko samochód zostanie odprawiony, uzależnione jest od przede wszystkim od sprawności działania celników. Zazwyczaj proces ten trwa od kilku dni, nawet do trzech tygodni. Po wystawieniu wszystkich dokumentów i dokonaniu niezbędnych opłat, pojazd może zostać odebrany przez właściciela.

Przed rejestracją samochodu importowanego z zagranicy konieczne jest jeszcze wykonanie notarialnych tłumaczeń dokumentów potrzebnych do rejestracji oraz przeprowadzenie badania technicznego auta. Jeśli wszystko się powiedzie, można zarejestrować auto na terenie RP.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Lampy do kuchni – jak wybrać odpowiednie?
Lampy do kuchni – jak wybrać odpowiednie?
Kuchnia to miejsce, w którym spędza się najwięcej czasu. Jest to przestrzeń, która powinna być wygodna i przyjemna, ale również […]
Tyflografika – czym jest i jak może się przysłużyć osobom niepełnosprawnym?
Tyflografika – czym jest i jak może się przysłużyć osobom niepełnosprawnym?
Ludzie niepełnosprawni, w tym niewidomi i głusi, stanowią sporą część społeczeństwa i choć nie są bardzo liczną grupą, to bez […]
Jak dbać o długie męskie włosy?
Jak dbać o długie męskie włosy?
Z roku na rok wzrasta liczba mężczyzn decydujących się na noszenie długich włosów. Pozwalają one bowiem skutecznie wyróżnić się w […]