Mikrofibra czy wełna – co lepiej trzyma ciepło?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór materiału, z którego jest zrobiony ubiór lub kołdra, determinuje uczucie komfortu i uprzyjemni nam zimowe mrozy (czy też pluchę). Z jednej strony chcemy, aby okrycie sprawiało, że jest nam ciepło, natomiast z drugiej nie powinno nam w nim być zbyt gorąco. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się wszystkim możliwościom, jakie oferuje nam obecny na rynku towar.

Wełna – ciepła i zdrowa

Wełna jest jednym z pierwszych materiałów, który był używany do utrzymywania ciepła ciała w zimie. Posiada wystarczająco dużo grzewczych właściwości, by z niej rezygnować nawet w czasach tylu materiałowych alternatyw. Wełniana kołdra wchłania pot i wilgoć. Nie powoduje potliwości ciała, a to sprawia, że groźba choroby znika za horyzontem. Wełna bardzo dobrze chroni przed zimnem. Doskonale sprawdza się również podczas upałów, gdyż odprowadza nadmiar ciepła. Warto wspomnieć o tym, że wełna jest doskonałym materiałem okrycia dla alergików. Naturalny tłuszcz zwierzęcy zawarty w wełnie uniemożliwia roztoczom rozwój. Okrycie ciała kamizelką wełnianą jest doskonałą alternatywą dla ciepłych ubrań z innych materiałów. Nie bez znaczenia jest również przyjemność w dotyku oraz dodatkowe właściwości zdrowotne, jak poprawa krążenia krwi.

Mikrofibra – ciepła nowoczesność

Mikrofibra jest rodzajem mikrowłókna, który powstaje przy użyciu nowoczesnych technologii. Jest stosunkowo nowym materiałem i jednocześnie bardzo cenionym. Posiada wiele cech, które są doceniane w różnych branżach, głównie w przemyśle tekstylnym. Jego głównym walorem jest wyjątkowo niska grubość materiału. Jest aż 40 razy cieńsza niż wełna, a zatem zajmuje stosunkowo mało miejsca (np. przy przechowywaniu). Między innymi z tego względu produkowane są z niej kołdry, pościele, poduszki, śpiwory lub koce. Jest doskonałym materiałem, który można zabrać ze sobą gdziekolwiek. Wytrzymała, odporna na wielokrotne pranie oraz miękka w dotyku. Dopasowuje się do sylwetki, dzięki czemu zapewnia komfort oraz ciepło. Zatem pomimo niskiej grubości, pościeli z mikrofibry nie można zarzucić mało skutecznego ogrzewania. Ten materiał również nadaje się dla alergików, gdyż stanowi barierę dla kurzu i roztoczy.

Mikrofibra a wełna

Tak naprawdę wybór nie jest prosty. Jeżeli komuś zależy na dodatkowych właściwościach zdrowotnych, to idealnym rozwiązaniem będzie zakup produktów z wełny. Naturalne materiały w takim zestawieniu wypadają jako lepsza opcja, szczególnie dla starszych osób. Warto nadmienić, że łatwiejsza jednak w utrzymaniu jest mikrofibra. Jest to ponadto materiał, który oddycha, więc nie spocimy się pod nią, jak pod grubą pierzyną. Z łatwością można ją prać w temperaturze 40 stopni Celsjusza, z użyciem łagodnych środków zmiękczających i płukać w zimnej wodzie. Natomiast jeżeli chodzi o wełnę, to nie ma potrzeby prania jej zbyt często. Najlepiej prać ręcznie, aby nie narazić wełnianego materiału na jakiekolwiek mechaniczne uszkodzenia.

Powyższe porównanie to poniekąd starcie tradycji z nowoczesnością. Mikrofibra może mieć szereg właściwości, które ułatwiają jej użytkowanie, jednakże wełna pozostaje sprawdzonym materiałem, które dla wielu osób zwyczajnie pozostaje synonimem ubioru na zimę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Praktyczne prezenty dla klientów
Praktyczne prezenty dla klientów
Od wielu lat firmy działające w różnych branżach wręczają swoim klientom oraz kontrahentom gadżety reklamowe w ramach promocji oferty produktowej […]
W jakich kwestiach może pomóc naszej firmie zewnętrzne biuro rachunkowe?
W jakich kwestiach może pomóc naszej firmie zewnętrzne biuro rachunkowe?
Prowadzenie firmy opiera się przede wszystkim na prawidłowym zarządzaniu finansami. To od nich zależą bowiem możliwości rozwoju przedsiębiorstwa i budowania […]
Uszkodzona felga samochodu – czy i jak można ją naprawić?
Uszkodzona felga samochodu – czy i jak można ją naprawić?
Uszkodzona felga samochodowa jest jedną z najbardziej frustrujących rzeczy, które mogą się przydarzyć Twojemu pojazdowi. Obręcz to zewnętrzna krawędź opony, […]