W branży transportowej kluczowe znaczenie ma wykorzystanie wszelkich zasobów w taki sposób, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Dlatego też wiele przedsiębiorstw decyduje się na optymalizację procesów logistycznych poprzez wprowadzenie konkretnych rozwiązań w zakresie dostaw towaru. Jedną z metod jest np. precyzyjne dostosowanie całej strategii do liczby zamówień oraz personelu. Pozostałe zalecane działania zostaną opisane poniżej.
Kluczową rolę w procesie zwiększania efektywności w obrębie dostaw towarów odgrywa kontrola jakości, prowadzona w celu ograniczenia do minimum nieprawidłowości w zamówieniach. Należy np. stosować specjalne skanery, służące do weryfikacji liczby produktów i ich zgodności w trakcie pakowania. Kolejnym niezbędnym działaniem jest optymalne wykorzystanie przestrzeni w magazynie – m.in. poprzez dokładne adresowanie towarów, wyznaczenie ścieżek logistycznych czy podział na strefy.
Inne metody to: zainwestowanie w wysokiej jakości sprzęt (podnośniki, nowoczesne wózki widłowe, ekrany, czytniki kodów), zadbanie o to, aby pracownicy byli wyspecjalizowani w konkretnej czynności, wykorzystanie techniki cross-docking (przekazywanie ładunków od razu ze strefy przyjmowania dostaw do punktu wysyłki – z pominięciem magazynu), a także wdrożenie programu ułatwiającego zarządzanie procesami.