Gołębie to jedne z najstarszych zwierząt towarzyszących człowiekowi. Ich oswojenie oraz udomowienie nastąpiło prawdopodobnie już w epoce kamienia łupanego. W Fenicji ten piękny ptak był nawet postrzegany jako uosobienie Astarte, czyli bogini miłości i wojny.
Osoby zainteresowane hodowlą tych zwierząt, powinny się w pierwszej kolejności zapoznać z literaturą tematu, ponieważ wymagają one dużej uwagi i specjalnego traktowania. Dotyczy to zwłaszcza gołębi pocztowych, które budzą największą fascynację.
Jeśli chcemy zostać hodowcą gołębi pocztowych, powinniśmy zacząć od budowy właściwego schronienia, zwanego gołębnikiem. Może on zostać zamontowany w ogrodzie, specjalnym pawilonie lub na strychu i musi posiadać duże okna, aby zapewnić ptakom odpowiednią wentylację oraz łatwy dostęp do światła. W jego pobliżu warto też postawić wolierę – klatkę ze szkła lub siatki, w której zwierzęta będą mogły swobodnie się poruszać
. Niezwykle istotnym aspektem hodowli jest również zapewnienie ptakom właściwego pożywienia. Można oczywiście kupować w sklepie gotowe karmy dla gołębi, ale można też przygotowywać własne pasze ze słonecznikiem, soczewicą, fasolą, kukurydzą czy rzepakiem. Należy jednak pamiętać o ich wzbogacaniu w białko, węglowodany, witaminy i inne składniki mineralne.
Ciekawym rozwiązaniem jest propolis dla gołębi – płyn chroniący je przed chorobami zakaźnymi, infekcjami i rozwojem bakterii. Poza tym, musimy zadbać o to, aby ptaki miały zawsze dostęp do świeżej wody – zamontujmy więc specjalne poidła oraz wyznaczmy kąpielisko, w którym w razie potrzeby będą mogły się ochłodzić.