Chyba każdy z nas, spotyka się z tak zwaną strefą zamieszkania, podczas codziennych podróży zarówno pieszych jak i tych w pojazdach ulicami polskich miast. Nie każdy jednak pamięta, jakie przepisy obowiązują na takim terenie i czym właściwie jest taka strefa.
Według prawa o ruchu drogowym, jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Co ważne strefa taka, wyznaczona jest przez ustawione na wjazdach i wyjazdach znaki drogowe D-40 oraz D-41. Produkcją, znaków oraz innych elementów infrastruktury drogowej takiej jak progi zwalniające, słupki, separatory ruchu, barierki czy lustra drogowe zajmują się wyspecjalizowane firm takie jak https://www.matech.com.pl/.
Strefy te tworzone są zwyczajowo, w miejscach, gdzie natężenie liczby mieszkańców poruszających się pieszo jest największa, czyli na wszelkiego typu osiedlach. Zwiększają one znacząco także prawa samych pieszych. I tak przede wszystkim zyskują oni pierwszeństwo na całej szerokości jezdni, nie są, więc wymagane tam żadne przejścia dla pieszych. Prędkość maksymalna dla pojazdów zostaje zmniejszona do 20 km na godzinę. Co więcej progi zwalniające mogą nie być poprzedzone żadnymi znakami ostrzegawczymi. Warto pamiętać, że wewnątrz takiej strefy, bez opieki osoby dorosłej bawić może się już 7-letnie dziecko. Wszystko to powinno powodować zwiększoną czujność u kierowców zawsze podczas wjazdu za znak D-40.