Szambo jest bardzo popularną formą zagospodarowywania odpadów płynnych, które powstają w każdym domu. Najczęściej montaż tego typu rozwiązania rozważamy, gdy nie mamy możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Warto jednak pamiętać, że taka konieczność zaistnieje również, jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, występują tzw. wody podskórne lub dom zlokalizowany jest poniżej istniejącego systemu kanalizacyjnego. Czasami tę prostą konstrukcję wymuszą także niewielkie rozmiary naszej działki, które nie pozwalają na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. O ile nie mamy zamiaru montować szamba większego niż 10 metrów sześciennych, wymaga ono jedynie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu. Duże zbiorniki powyżej tej objętości wiążą się z koniecznością wystąpienia o pozwolenie na budowę.
Zanim zabierzemy się za montaż szamba, powinniśmy zapoznać się z przepisami prawa, które dotyczą konstrukcji oraz lokalizacji tego typu zbiornika. Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury bezodpływowy pojemnik na nieczystości musi znajdować się minimum 5 metrów od okien budynku mieszkalnego oraz przynajmniej 15 metrów od studni. Obostrzenia dotyczące odległości dotyczą także rurociągów, granic parceli i linii dróg. Aby mieć pewność, że postępujemy zgodnie z prawem, najlepiej wynająć fachowców doskonale znających się na rzeczy.
Równie ważny, jak ekipa, która będzie montować szambo, jest sam zbiornik. Powinniśmy postawić na produkt wysokiej jakości. Tego typu pojemniki, spełniające wszystkie normy i wyśrubowane kryteria znajdziemy np. na stronie internetowej http://www.carbo-san.com. W ofercie są tu ekologiczne modele szamb wykonane z kompozytów poliestrowo-szklanych, jak też podziemne i naziemne zbiorniki na wodę pitną oraz deszczówkę. Firma ta dowozi zamówiony towar na terenie całego kraju, tak więc kupując u tego dostawcy niezbędne elementy, pozbywamy się problemu transportu, na który natrafilibyśmy nabywając pojemnik w sieci znanych marketów budowlanych.