Zabawki edukacyjne – jaką rolę pełnią w rozwoju dziecka?

Zabawki to nieodłączni towarzysze życia dziecka już od pierwszych jego dni. Pełnią one nie tylko funkcję rozrywkową i uspokajającą, ale przede wszystkim mają za zadanie edukować i rozwijać różne umiejętności u malucha. To właśnie poprzez zabawę dzieci poznają otaczający je świat i uczą się właściwego funkcjonowania w społeczeństwie.

Jakie zabawki warto wybierać dla dziecka?

Zabawki edukacyjne przede wszystkim mają na celu pobudzanie wyobraźni dziecka. Aby spełniały swoje zadanie muszą być dopasowane do wieku malucha, ponieważ w innym przypadku zabawa nimi może przynieść odwrotny skutek w postaci nerwów i frustracji. U najmłodszych dzieci poprzez zabawę kształtuje się zdolności motoryczne, takie jak chwytanie czy ściskanie. W ten sposób uczą się one nowych kształtów. Maluchy bawiące się edukacyjnymi gadżetami, które oferuje np. sklep Niecodzienne Gadżety rozwijają swoje logiczne myślenie poprzez szukanie odpowiedzi, którą jest prawidłowe dopasowanie elementów lub ułożenie układanki.

Uczą one także spostrzegawczości i ćwiczą zdolność koncentracji i skupiania swojej uwagi na jednej czynności. Doskonale kształtują umiejętność rozróżniania elementów i dostrzegania podobieństw, a także strategicznego działania. Zabawy edukacyjne są także świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu rodziców z dzieckiem. Takie chwile doskonale budują wspólną więź i zacieśniają relację. Warto pamiętać, aby podczas wspólnej zabawy nie nakierowywać dziecka na odpowiedź, aby dać mu pełną swobodę w działaniu.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


15 − 5 =