Co jest istotne przy wyborze fotelika samochodowego?

Przewożenie dzieci w foteliku samochodowym, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, jest konieczne do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu. Taki wzrost dotyczy zazwyczaj dzieci 12-letnich, więc do tego czasu opiekunowie są zobowiązani do zapewnienia im podczas jazdy samochodem dopasowanego fotelika.

Wybór odpowiedniego modelu zależy od kilku czynników. Podstawowymi kryteriami są: wiek, waga dziecka, montaż w określoną stronę do kierunku jazdy oraz ocena uzyskana w testach zderzeniowych.

Charakterystyka fotelików dla grup wiekowych i wagowych

Najmłodsze dzieci, o kategorii wiekowej do 1 r. ż. lub wadze do 13 kg, muszą być transportowane w tzw. foteliku RWF, czyli zamontowanym tyłem do kierunku jazdy. Ma to ogromne znaczenie dla ochrony ich delikatnego szkieletu, który jest szczególnie podatny na urazy.

Pierwszy fotelik powinien być wyposażony w 5-punktowy pas bezpieczeństwa. Dzieci w wieku do 3-4 lat lub o wadze 9-18 kg użytkują już kolejny fotelik. Tutaj również najlepszym wyborem jest fotelik RWF, z regulowanym zagłówkiem i ochroną boczną.

Kolejna, ostatnia grupa wiekowa 4-12 lat, wagowa 15-36 kg, korzysta z modeli największych i montowanych przodem do kierunku jazdy. Posiadają one mocowanie 3-punktowym pasem bezpieczeństwa i często wyposażone są w podłokietniki.

Testy zderzeniowe a bezpieczeństwo

Poza dopasowaniem fotelika samochodowego do wieku i wagi, konieczne jest również sprawdzenie, jakie noty otrzymał wybrany model w niezależnych testach zderzeniowych, jak ADAC lub OEAMTC. Uzyskana ocena powyżej 4 gwarantuje dobrą ochronę malucha w razie wypadku.

Rolą fotelika samochodowego jest prawidłowe ułożenie i ochrona ciała dziecka przed doznaniem urazu podczas wypadku. Na jego zakupie nie warto więc nadmiernie oszczędzać i dobrze jest wybierać produkty znanych producentów, jak Maxi Cosi czy Chicco (aktualny asortyment można sprawdzić na https://mamaija.pl/producenci/chicco). Zakup fotelika należy bowiem traktować jako inwestycję w ochronę zdrowia i życia dziecka.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


piętnaście − piętnaście =