W przemyśle, budownictwie oraz innych branżach bardzo trudno jest się obejść bez konstrukcji stalowych, które mogą występować m.in. w formie wielkich hal produkcyjnych, magazynów, wiat, zadaszeń czy obór. Są to obiekty składające się z elementów wymagających odpowiedniego złączenia. Wykorzystuje się do tego celu różnorodne drobne elementy – mowa tutaj m.in. o śrubach din 478, sworzniach czy nitach. Zostaną one pokrótce omówione w niniejszym artykule.
Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem łączenia poszczególnych elementów konstrukcji stalowych jest stosowanie śrub, które różnią się między sobą zarówno pod względem kształtu łba, jak i długości, gwintu czy rodzaju materiału użytego do produkcji. Najczęściej wykorzystywanymi śrubami są modele calowe, skrzydełkowe oraz z łbem sześciokątnym i stożkowym. Największą zaletą tego typu połączeń jest ich duża wytrzymałość i odporność na niekorzystne warunki zewnętrzne, np. deszcz, śnieg czy środki chemiczne.
Kolejną skuteczną metodą scalania elementów ze stali jest nitowanie za pomocą specjalnych pręcików. Najlepszy sposób to ten z użyciem specjalnego narzędzia zwanego nitownicą. Cały proces nie jest zbyt skomplikowany. Polega na wywierceniu otworu o średnicy równej średnicy samego nitu, a następnie włożeniu w powstały otwór pręcika (o odpowiedniej długości).
Na koniec wystający drut zostaje zaciśnięty za pomocą lutownicy i w ten sposób jest mu nadawana określona forma. Nieco rzadziej konstrukcje stalowe są natomiast łączone z wykorzystaniem sworzni i pierścieni, a także kleju odpornego na naprężanie oraz odkształcanie w zmiennych temperaturach.