Krótka historia geodezji – Musisz to wiedzieć!

Geodezja to gałąź geofizyki zajmująca się pomiarem i odwzorowaniem Ziemi, w tym jej pola grawitacyjnego, w trójwymiarowej przestrzeni zmiennej w czasie, dla celów mapowania i nawigacji. Geodeci badają również zjawiska geodynamiczne, takie jak ruchy skorupy ziemskiej, pływy i ruchy biegunów. W tym celu projektują globalne i krajowe sieci kontroli, wykorzystując techniki kosmiczne i naziemne, opierając się na układach odniesienia i współrzędnych.

Historia

Jest to jedna z najstarszych gałęzi nauk stosowanych – starożytne cywilizacje wykorzystywały metody geograficzne do określania położenia miejsc i odległości między nimi.

Pierwszy znany zapis o ludziach mierzących obwód Ziemi pochodzi od starożytnych Sumerów. Dokonali oni tego za pomocą metody pomiaru, która jest używana do dziś – „formuły hawerynowej” (nazwanej tak od nazwiska jej wynalazcy), która oblicza odległość na podstawie szerokości i długości geograficznej. Grecy byli pierwszymi ludźmi, którzy stworzyli mapę całej Ziemi. Zrobili to, używając wymyślonego przez siebie pojęcia szerokości i długości geograficznej. Szerokość geograficzną określa się, mierząc kąt między środkiem okręgu (Słońcem) a linią łączącą dowolny punkt na Ziemi z tym okręgiem; długość geograficzną mierzy się, dzieląc równik na 360 stopni, a następnie mierząc, ile stopni jest na wschód lub na zachód od zera stopni długości geograficznej.

Geodezja odegrała zasadniczą rolę w ułatwieniu transportu na przestrzeni dziejów. Przyczyniła się również do dokładnego odwzorowania mapy, naukowego zrozumienia kształtu Ziemi oraz innych zastosowań wymagających pomiaru i obliczenia geometrycznych właściwości Ziemi. W czasach współczesnych była istotna dla systemów nawigacji satelitarnej, nawigacji lotniczej (w tym lądowania samolotów), precyzyjnych pomiarów dla dokładnej lokalizacji obiektów na ziemi oraz do badań geologicznych. Jeśli potrzebujesz geodety, to wejdź na stronę https://geodraw.pl/.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


4 × jeden =