Stal to materiał powszechnie stosowany w przemyśle oraz budownictwie. Aby jednak konstrukcje stalowe były trwałe i wytrzymałe muszą być pozbawione wad i usterek. Istnieje wiele metod pozwalających na badanie i wykrywanie ewentualnych pęknięć, odprysków czy nieciągłości materiałowych. W przypadku gotowych konstrukcji warto pomyśleć o badaniach nieniszczących spoin, które pozwalają na weryfikację jakości połączeń spawanych.
Podstawową metodą nieniszczącą jest badanie wizualne VT, które polega na dokładnym oglądaniu spoin w oświetleniu o natężeniu wynoszącym minimum 500 lx. Możliwe jest korzystanie z przyrządów takich jak spoinomierze, suwmiarki oraz lupy. Do kontroli konstrukcji stalowych wykorzystuje się również badania penetracyjne PT. Polegają one na zastosowaniu środka penetrującego, który wnikając w szczeliny, wskazuje miejsca, w których występują wady połączeń lub materiałów.
W celu szybkiego i skutecznego wykrycia usterek konstrukcji stalowych można wykorzystać promieniowanie rentgenowskie. Metody wykorzystujące promienie X nazywane są badaniami radiograficznymi. Zaletą tej metody jest łatwa interpretacja uzyskanych wyników, a także możliwość uzyskania radiogramu, który może być wielokrotnie poddawany ocenom i analizom. Do nieniszczących metod zalicza się również badania UT wykorzystujące ultradźwięki. Umożliwiają one wykrywanie pęknięć, a także rozwarstwień materiałowych. Znakomicie sprawdzają się w przemyśle ciężkim, są również wykorzystywane do kontrolowania trudno dostępnych miejsc. W zależności od potrzeb stosuje się techniki echa, przepuszczania bądź rezonansu.