Endometrium – co warto wiedzieć?

Endometrium to wewnętrzna warstwa macicy. Składa się z narządu, który wydziela płyn oraz hormony niezbędne do poczęcia i ciąży: estrogen, progesteron, relaksyna, prolaktyna i inne. Grubość endometrium zmienia się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Endometrium objawy podczas miesiączki tworzy się w dwóch warstwach – warstwie funkcjonalnej i warstwie podstawnej. W czasie ciąży grubieje i rośnie, aby przygotować się do implantacji zapłodnionego jaja.

Co to jest endometrioza?

Endometrioza jest częstym schorzeniem ginekologicznym, w którym tkanka, która normalnie wyściela macicę, rośnie poza nią. Tkanka ta, która reaguje na stymulację hormonalną tak samo jak wyściółka macicy, może znajdować się w dowolnym miejscu na ciele, gdzie znajdują się struktury reagujące na hormony. Obejmuje to obszary poza jamą miednicy (takie jak na jajnikach) i wewnątrz innych narządów jamy brzusznej, takich jak pęcherz i jelita.

Jakie są objawy?

Najczęstszym objawem jest przewlekły ból miednicy, który utrudnia pracę, ćwiczenia lub wykonywanie codziennych czynności. Inne objawy to obfite krwawienia miesiączkowe i bolesne stosunki płciowe. Niektóre kobiety w ogóle nie mają żadnych objawów.

Co powoduje endometriozę?

W wywoływaniu endometriozy może brać udział kilka czynników, ale badacze nie są zgodni co do jednej konkretnej przyczyny. Teorie obejmują wsteczną menstruację (wsteczny przepływ krwi menstruacyjnej przez jajowody), problemy z układem odpornościowym i genetykę.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


pięć + siedem =