Jak dostosować budynek do potrzeb osób słabowidzących?

Osoby niewidome i słabowidzące borykają się z szeregiem trudności, których człowiek pełnosprawny nigdy nie doświadczy. Niezwykle ważne jest dostosowanie do ich potrzeb nie tylko przestrzeni zewnętrznej, ale i konkretnych budynków. Nie wszystkie te ułatwienia wymagają dużych nakładów finansowych. Czasem wystarczą proste rozwiązania, aby życie osób niedowidzących stało się dużo łatwiejsze i przede wszystkim bezpieczne.

Rozwiązania, które ułatwiają adaptację osób z dysfunkcją wzroku

Ważnym elementem jest pokrycie podłóg i innych nawierzchni materiałami, które nie narażają osoby słabowidzącej na poślizgnięcie i upadek. W podobny sposób warto skonstruować schody, których stopnie nie powinny mieć podcięć i nosków. Wnętrza muszą być jasne lub odpowiednio oświetlone. Takie rozwiązania będą pomocne zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i w domach mieszkalnych.

Przydatne w codziennym życiu są również takie ułatwienia, jak specjalne oprogramowania dla osób słabowidzących, a także dostosowane do ich potrzeb powiększalniki, telefony i klawiatury, które można zakupić np. na stronie http://sklep.altix.pl. Poruszanie się w budynku ułatwią oznaczenia kolorystyczne oraz stosowanie informacji odczytywanej przy pomocy dotyku. W windach niezwykle pomocne są sygnały słowne i dźwiękowe. Warto też pamiętać, aby ściany i posadzki były pozbawione elementów odblaskowych.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dwadzieścia + 2 =