Jak stworzyć ażur? Krótki poradnik

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ażury to rodzaj koronki, która nie ma otwartej siatki, ale raczej wzór jest opracowany przez całą tkaninę. Ażur może być postrzegany jako rodzaj haftu oczkowego. Istnieje kilka sposobów na tworzenie ażurów. Jedną z metod jest użycie specjalnej igły, która ma bardzo duże oczko i może przenieść więcej nici niż zwykle. Pozwala to na stworzenie wzoru przy mniejszej ilości przejść igły przez tkaninę. Inną metodą jest szycie nad obręczą lub ramą, która odpycha tkaninę od igły podczas szycia i tworzy dziurki w miejscach, gdzie wcześniej nie było dziurek.

Jak tworzy się ażur?

Ażur może być wykonany przy użyciu każdego rodzaju włóczki i igły, od najdelikatniejszej jedwabnej nici do najgrubszej wełny, a nawet plastiku. Zazwyczaj pracuje się w prostym wzorze siatki, który może być powtarzany na całym kawałku, lub używany w połączeniu z innymi technikami, takimi jak koronki i inne. W dziewiarstwie ażur jest tworzony przez pracę ściegów w kilku rzędach, aż będą one wystarczająco kompletne, aby można je było zdjąć z igły. Każdy rząd może być uważany za wykonany oddzielnie, a następnie połączony razem za pomocą ściegu szwowego (ścieg brzegowy). Ilość potrzebnych rzędów zależy od tego jak duży ma być Twój kawałek i jak gęsta ma być Twoja praca.

Podczas pracy ażurowej należy pamiętać, że im więcej rzędów, tym bardziej widoczne będą szwy. Jeśli chcesz uzyskać bardzo delikatny ażur, powinieneś użyć małych igieł z cienką włóczką i pracować tylko w jednym rzędzie na raz. Szew może być wykonany jako zwykły ścieg dzianinowy lub ścieg purlowy, w zależności od tego, jaki wygląd preferujesz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co zrobić, żeby deszczówka spływa z podjazdu?
Co zrobić, żeby deszczówka spływa z podjazdu?
Podjazd przed domem lub wjazdem do firmy to miejsce szczególnie narażone na zatrzymywanie się wody pochodzącej z intensywnych opadów deszczu. […]
Jak zadbać o czystość naszego basenu ogrodowego?
Jak zadbać o czystość naszego basenu ogrodowego?
Ważne jest, aby utrzymać basen ogrodowy w czystości i świeżości. Jednak zadanie to nie jest tak łatwe, jak może się […]
Co powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego warsztatu spawalniczego?
Co powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego warsztatu spawalniczego?
Odpowiednie wyposażenie warsztatu spawalniczego jest bardzo istotne. Powinien on posiadać materiały o najwyższym poziomie bezpieczeństwa. W końcu właściwy dobór wszelkich […]