Rabaty kwiatowe to wyjątkowe ozdoby każdego ogrodu. Pachnące i kolorowe, przyciągają spojrzenia i dodają sielskiego uroku, a przy tym wabią owady zapylające, dzięki którym możemy liczyć na obfite plony większości warzyw i owoców. Jednak jak zaprojektować taką rabatę, by cieszyła oko przez cały sezon?
Aby rabata nie wymagała wiele pracy, warto obsadzić ją gatunkami kwiatów wieloletnich. Dzięki temu jej pielęgnacja sprowadzi się do usuwania chwastów, ewentualne nawożenia, regularnego ścinania przekwitniętych roślin oraz opcjonalnie przycinania po sezonie. Nie musimy też sadzić bezpośrednio do gruntu – równie pięknie prezentują się kompozycje z wykorzystaniem donic. Na stronie: https://www.wiklinowy-ogrod.pl/donice-ogrodowe-c-85_86.html znajdziemy wytrzymałe, duże kosze z drewna czy wikliny, które wprowadzą nieco rustykalnego charakteru, przynosząc skojarzenia z tradycyjnym ogrodem angielskim lub wiejskim.
Świetnie sprawdzają się takie gatunki jak lilie, żagwin, rudbekie, cieszące się dużym uznaniem lawendy i róże, a także późno kwitnące astry i goździki. Jeżeli jednak nie mamy ochoty na rośliny wieloletnie, wtedy proste w uprawie i niewymagające dużego nakładu pracy są aksamitki, kosmosy, nasturcje czy łubiny letnie. Pamiętajmy też, by różnicować gatunki ze względu na czas kwitnienia, by rabata kwiatowa była kolorowa od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Możemy do kompozycji dołożyć także zioła, takie jak bazylia, tymianek czy mięta – warto jednak zwrócić uwagę, że niektóre z nich mogą być wyjątkowo ekspansywne – dobrze jest wtedy umieścić je w osobnych doniczkach i tylko ustawić obok kwiatów.