Jakie są koszty palenia ekogroszkiem?

Shovel and coal in the background coal mine

Ekogroszek to paliwo stałe wykorzystywane do ogrzewania domów i mieszkań, które z roku na rok zyskuje na popularności. Pozyskiwane jest najczęściej z węgla kamiennego, występuje w postaci drobnych okruchów o maksymalnej wielkości 25 mm i charakteryzuje się dosyć wysoką wartością opałową oraz niską zawartością siarki. Do jego spalania wykorzystuje się specjalne kotły z podajnikiem.

Ekogroszek w workach o pojemności 25 kg oferuje np. znana firma, której stronę znaleźć można pod adresem: https://www.sambudrol.pl/.

Doskonała alternatywa dla gazu, prądu i oleju opałowego

Ekogroszek zaliczamy do ekonomicznych paliw stałych, podobnie zresztą jak pellet drzewny. Zarówno cena pelletu, jak i ekogroszku zależy w dużej mierze od klasy jakościowej, producenta, regionu kraju i formy dostawy – za jedną tonę zapłacimy od 600 do 1000 zł. Pamiętajmy jednak o tym, aby zawsze wybierać produkt o kaloryczności na poziomie co najmniej 24 MJ/kg (a najlepiej 28-30 MJ/kg), spiekalności wynoszącej poniżej 15% oraz niskiej zawartości popiołu (maksymalnie 10%) i siarki (do 0,6%). Jest to bowiem gwarancja wysokiej wydajności.

W naszym kraju zdecydowanie najtaniej kupimy ekogroszek na Śląsku. Jeśli chodzi o szczegółowe koszty ogrzewania, to w przypadku domu jednorodzinnego nieocieplonego musimy się liczyć z koniecznością wykorzystania około 2,5-3,5 tony paliwa w sezonie zimowym, co wiąże się z opłatami w wysokości 2000-3200 zł. Znacznie mniej zapłacimy natomiast w sytuacji, gdy posiadamy budynek ocieplony lub energooszczędny – ostateczne koszty wyniosą wówczas 1000-1800 zł. Wynika z tego, że w porównaniu do pozostałych materiałów grzewczych ekogroszek wypada niezwykle atrakcyjnie.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


jeden + 11 =