Mikrofibra czy wełna – co lepiej trzyma ciepło?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór materiału, z którego jest zrobiony ubiór lub kołdra, determinuje uczucie komfortu i uprzyjemni nam zimowe mrozy (czy też pluchę). Z jednej strony chcemy, aby okrycie sprawiało, że jest nam ciepło, natomiast z drugiej nie powinno nam w nim być zbyt gorąco. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się wszystkim możliwościom, jakie oferuje nam obecny na rynku towar.

Wełna – ciepła i zdrowa

Wełna jest jednym z pierwszych materiałów, który był używany do utrzymywania ciepła ciała w zimie. Posiada wystarczająco dużo grzewczych właściwości, by z niej rezygnować nawet w czasach tylu materiałowych alternatyw. Wełniana kołdra wchłania pot i wilgoć. Nie powoduje potliwości ciała, a to sprawia, że groźba choroby znika za horyzontem. Wełna bardzo dobrze chroni przed zimnem. Doskonale sprawdza się również podczas upałów, gdyż odprowadza nadmiar ciepła. Warto wspomnieć o tym, że wełna jest doskonałym materiałem okrycia dla alergików. Naturalny tłuszcz zwierzęcy zawarty w wełnie uniemożliwia roztoczom rozwój. Okrycie ciała kamizelką wełnianą jest doskonałą alternatywą dla ciepłych ubrań z innych materiałów. Nie bez znaczenia jest również przyjemność w dotyku oraz dodatkowe właściwości zdrowotne, jak poprawa krążenia krwi.

Mikrofibra – ciepła nowoczesność

Mikrofibra jest rodzajem mikrowłókna, który powstaje przy użyciu nowoczesnych technologii. Jest stosunkowo nowym materiałem i jednocześnie bardzo cenionym. Posiada wiele cech, które są doceniane w różnych branżach, głównie w przemyśle tekstylnym. Jego głównym walorem jest wyjątkowo niska grubość materiału. Jest aż 40 razy cieńsza niż wełna, a zatem zajmuje stosunkowo mało miejsca (np. przy przechowywaniu). Między innymi z tego względu produkowane są z niej kołdry, pościele, poduszki, śpiwory lub koce. Jest doskonałym materiałem, który można zabrać ze sobą gdziekolwiek. Wytrzymała, odporna na wielokrotne pranie oraz miękka w dotyku. Dopasowuje się do sylwetki, dzięki czemu zapewnia komfort oraz ciepło. Zatem pomimo niskiej grubości, pościeli z mikrofibry nie można zarzucić mało skutecznego ogrzewania. Ten materiał również nadaje się dla alergików, gdyż stanowi barierę dla kurzu i roztoczy.

Mikrofibra a wełna

Tak naprawdę wybór nie jest prosty. Jeżeli komuś zależy na dodatkowych właściwościach zdrowotnych, to idealnym rozwiązaniem będzie zakup produktów z wełny. Naturalne materiały w takim zestawieniu wypadają jako lepsza opcja, szczególnie dla starszych osób. Warto nadmienić, że łatwiejsza jednak w utrzymaniu jest mikrofibra. Jest to ponadto materiał, który oddycha, więc nie spocimy się pod nią, jak pod grubą pierzyną. Z łatwością można ją prać w temperaturze 40 stopni Celsjusza, z użyciem łagodnych środków zmiękczających i płukać w zimnej wodzie. Natomiast jeżeli chodzi o wełnę, to nie ma potrzeby prania jej zbyt często. Najlepiej prać ręcznie, aby nie narazić wełnianego materiału na jakiekolwiek mechaniczne uszkodzenia.

Powyższe porównanie to poniekąd starcie tradycji z nowoczesnością. Mikrofibra może mieć szereg właściwości, które ułatwiają jej użytkowanie, jednakże wełna pozostaje sprawdzonym materiałem, które dla wielu osób zwyczajnie pozostaje synonimem ubioru na zimę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym charakteryzuję się dobrej jakości drewno opałowe?
Czym charakteryzuję się dobrej jakości drewno opałowe?
Drewno opałowe jest najważniejszym źródłem paliwa w wielu częściach świata. Jest to również popularne źródło ogrzewania w domach i firmach […]
Czym się sugerować przy wyborze biżuterii?
Czym się sugerować przy wyborze biżuterii?
Istnieje wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze biżuterii. Najważniejszą rzeczą jest cena takich dodatków, ale są też […]
Z jakiego drewna budować domy?
Z jakiego drewna budować domy?
Drewniane domy wracają dziś do łask. Z zewnątrz prezentują się one wyjątkowo estetycznie, a w ich wnętrzu panuje niepowtarzalny klimat. […]