Kocioł żeliwny jest jedną z najlepszych opcji, jeżeli chodzi o ogrzewaniu w domu jednorodzinnym. Jego budowa sprawia, że jest odporny zarówno na wysokie ciśnienie wody w instalacji centralnego ogrzewania, jak również na ogromną temperaturę wewnątrz paleniska. Żeliwo ma doskonałe właściwości przenoszące ciepło, powoduje to że straty w takim kotle stoją na bardzo niskim poziomie. Ma to ogromne znaczenie jeżeli chodzi o poziom zużycia opału, a także redukcję ilości spalin wydostających się z komina.
Gdy kupujemy nowy kocioł, trzeba przede wszystkim sprawdzić jaka moc będzie nam potrzebna. Powinna być ona dostosowana do maksymalnego poboru ciepła przez grzejniki w całym domu. Trzeba też zostawić rezerwę na ewentualną instalację podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Parametry należ wyliczyć dla maksymalnego zapotrzebowania na ciepło, a więc podstawić do obliczeń pełną moc wszystkich grzejników w domu, a także wężownicy w zbiorniku C.W.U. Warto wziąć jeszcze niewielką poprawkę na ewentualny zapas mocy.
Trzeba pamiętać, że kocioł musi zmieścić się w pomieszczeniu kotłowni. Dlatego też jeżeli nie mamy wystarczająco miejsca, powinniśmy zdecydować się na kocioł zasypowy. W przypadku, gdy kotłownia jest wystarczająco duża, warto wybrać kocioł z podajnikiem, na przykład taki: https://www.cichewicz.pl/kotly-c-o-zeliwne-z-podajnikiem-dual-s-8-32-kw. Jest on wygodniejszy w użyciu od zasypowego, ponieważ po napełnieniu podajnika możemy całkowicie zapomnieć o konieczności schodzenia do kotłowni. Wystarczy raz na kilka dni ponownie napełnić podajnik.