Pellet drzewny – opał dla osób poszukujących ekologicznych rozwiązań

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat bardzo dużą popularność w kategorii materiałów opałowych zyskał pellet drzewny. Jest on bowiem znacznie bardziej ekologiczny od zwykłego węgla czy nawet ekogroszku, a jednocześnie oferuje zbliżoną wartość kaloryczną. Dodatkowo charakteryzuje się łatwością w przewożeniu i transportowaniu oraz stosunkowo niską ceną za tonę (średnio 750 zł). Jeśli interesuje nas wysokiej jakości pellet Łódź to miasto, w którym działa co najmniej kilka hurtowni posiadających go w asortymencie.

Zaskakująco niska emisja szkodliwych substancji

Pellet to biopaliwo powstające wskutek sprasowania pod wysokim ciśnieniem trocin lub innych odpadów drzewnych. Występuje w formie granulek o średnicy od 6 do maksymalnie 8 milimetrów, a jest przeważnie sprzedawany w poręcznych workach (opcjonalnie luzem). O jego ekologicznym charakterze świadczy przede wszystkim fakt, że w trakcie spalania w nowoczesnym kotle wydziela do atmosfery jedynie nieznaczną ilość tlenku siarki, tlenku azotu, tlenku węgla i węglowodorów. Wszystkie wymienione substancje są wyjątkowo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia i przyczyniają się do zanieczyszczenia klimatu (dziury ozonowej). Dla porównania węgiel emituje aż 25 razy więcej niepożądanych związków toksycznych, natomiast ekogroszek 10 razy więcej.

W omawianym kontekście spore znaczenie ma również to, że po zużyciu tony wysokiej klasy pelletu drzewnego pozostaje zaledwie 6-7 kg popiołu. Może on zostać z powodzeniem wykorzystany jako nawóz mineralny do zasilenia roślin ogrodowych, mycia i konserwacji sztućców oraz naczyń, a także odstraszania ślimaków na działce.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


3 × 2 =