Pierwsze objawy depresji – jak je zauważyć?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Depresja jest powszechnym zaburzeniem zdrowia psychicznego, które może wpływać na nastrój, poziom energii i zdolność koncentracji.

Depresja może być krótkotrwała (trwająca kilka tygodni) lub długotrwała (trwająca latami). Niezależnie jednak od rodzaju depresji, ważne jest, aby podjąć leczenie. Depresja może dotknąć każdego w dowolnym momencie, ale częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Objawy depresji obejmują uczucie smutku, płaczliwości lub drażliwości przez większość dnia, każdego dnia; utratę zainteresowania czynnościami, które kiedyś były przyjemne; przyrost lub utratę wagi bez próbowania; bezsenność lub zbyt częste spanie; zmęczenie i spadek energii; poczucie bezwartościowości lub winy, często bez powodu.

Jeśli masz jeden lub więcej z tych objawów przez dwa tygodnie lub dłużej, jak najszybciej udaj się do lekarza pierwszego kontaktu:

Obniżony nastrój

Uczucie przygnębienia, nieszczęścia lub braku nadziei – może to być również określane jako „uczucie przygnębienia” lub „posiadanie bluesa”, ale różni się od posiadania złego dnia od czasu do czasu. 

Niepokój

Może to obejmować uczucie niepokoju, zmartwienia lub strachu przez cały czas. Możesz mieć problemy z koncentracją i nie możesz spać. Możesz mieć myśli, których nie możesz kontrolować. Zwiększa się częstość akcji serca i może nastąpić przyspieszenie oddechu. Możesz także odczuwać zawroty głowy lub jakbyś tracił kontrolę nad swoim ciałem.

Drażliwość

Występuje wtedy, gdy czujesz się zły, nadreaktywny lub łatwo się denerwujesz. Możesz odlecieć od uchwytu nad małymi rzeczami. Możesz również powiedzieć lub zrobić rzeczy, których później będziesz żałować. Możesz mieć wahania nastroju, które są nagłe, intensywne i krótkotrwałe. Możesz krzyczeć na kogoś lub łamać przedmioty.

Jak poradzić sobie z tymi objawami?

Po pierwsze, powinieneś porozmawiać z lekarzem. Może on przepisać leki lub zaproponować poradnictwo. Należy również praktykować techniki redukcji stresu, takie jak ćwiczenia oddechowe i medytacja.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zakup okularów korekcyjnych – jak wybrać te najlepsze?
Zakup okularów korekcyjnych – jak wybrać te najlepsze?
Wady wzroku są bardzo częste i bywa, że występują już u małych dzieci i są dziedzictwem genetycznym. Największa ilość wad […]
Hotel czy pensjonat? Co wybrać?
Hotel czy pensjonat? Co wybrać?
Szczawnica jest uzdrowiskowym miastem położonym w województwie małopolskim. Jest pięknie położona i kusi turystów cudownymi widokami, pięknem natury oraz wspaniałą, […]
Wyposażenie biura kancelarii prawniczej – inspiracje
Wyposażenie biura kancelarii prawniczej – inspiracje
Każdy pracownik biurowy, notariusz czy radca prawny chce jak najlepiej zadbać o swój wizerunek. Wpływ na to jak inni zapatrują […]