Z jakiego drewna budować domy?

Drewniane domy wracają dziś do łask. Z zewnątrz prezentują się one wyjątkowo estetycznie, a w ich wnętrzu panuje niepowtarzalny klimat. Ich popularność wzrasta, ponieważ koszty związane z ich budową są znacznie niższe niż budowa tradycyjnego, murowanego domu. Jakie drewno wykorzystuje się w tym celu najczęściej?

Do budowy domów w szczególności stosuje się drewno świerkowe. Jest ono łatwe w obróbce i w dodatku mało podatne na pękanie czy skręcenia w czasie suszenia. Choć świerk trudno się impregnuje, to jednak dość łatwo ulega procesom barwienia. Niemniej należy pamiętać, że jest podatny na powstawanie pleśni czy grzybów i nieodporny na działanie czynników atmosferycznych. Dlatego najlepiej wykonywać z niego schody, podłogi czy okładziny.

Jako bale konstrukcyjne przeważnie stosuje się jodłę. Cechuje ją sprężystość i wytrzymałość, jest też jednocześnie mniej żywiczna. Oznacza to, że jest nieodporna zarówno na impregnację, jak również szkodniki i działanie wody. Nie stosuje się jej do budowy podłóg czy okien, ponieważ ma drewno o nieregularnych słojach skłonnych do krzywizn, które nie prezentują się zbyt dekoracyjnie.

Równie popularnym drewnem wykorzystywanym w celach budowlanych jest sosna. Jest ono miękkie i łatwe w obróbce, ma też niewielką skłonność do wypaczania. Mimo to wymaga impregnacji, gdyż jest podatne na siniznę. To jedno z najtańszych rodzajów drewna na rynku. Sprawdzi się nie tylko jako materiał konstrukcyjny, ale również do budowy okien, drzwi czy podłóg. To również składnik m.in. płyt pilśniowych.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


jeden × dwa =