Zastosowanie łożyska kulkowego

W wielu maszynach i urządzeniach są obecnie wykorzystywane łożyska kulkowe, należące do grupy łożysk tocznych. Ich zadaniem jest przede wszystkim przenoszenie obciążeń promieniowych oraz osiowych. Są niezbyt skomplikowane w budowie, ponieważ ich głównym elementem są metalowe kulki odznaczające się różną wielkością. Są także łatwo dostępne, np. na https://b2b.rombor.com.pl/. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów łożysk kulkowych, z których każde posiada nieco inne zastosowanie. Zostaną one omówione w dalszej części tego artykułu. 

Niewielki element o wyjątkowo dużym znaczeniu

Łożyska kulkowe są najbardziej rozpowszechnione spośród wszystkich tego typu konstrukcji, a to ze względu na stosunkowo prostą budowę i dużą wytrzymałość – nawet przy największych prędkościach obrotowych. Poszczególne ich rodzaje różnią się głównie kształtem tzw. bieżni. Najczęściej wykorzystywane jest łożysko kulkowe zwykłe, które można z powodzeniem stosować zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Jest ono odpowiedzialne za przenoszenie obciążeń poprzecznych oraz wzdłużnych. Wyróżnikiem tego typu produktów jest ogromna dostępność i niska cena.

Mają zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, takich jak choćby motoryzacja (silnik, układ rozrządu itp), górnictwo, budownictwo czy lotnictwo. Dosyć często są również używane łożyska kulkowe wahliwe, odznaczające się wyjątkowo niewielkim tarciem. Są łatwe w montażu i posiadają prostą konstrukcję, dzięki czemu umieszcza się je w wielu maszynach przemysłowych, pracujących w niskich temperaturach i przy dużych prędkościach (np. urządzenia papiernicze). Ponadto wyróżniamy jeszcze łożyska kulkowe wzdłużne (w sprzętach osiągających ponadprzeciętne prędkości obrotowe) oraz skośne (we wrzecionach obrabiarek i innych precyzyjnych maszynach).

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


2 × pięć =