Rynek produktów dla dzieci to ważny segment gospodarki. Polska jest jednym z największych producentów zabawek, ubrań dla dzieci i wszelkiego rodzaju akcesoriów. Konsumenci światowi przypisują im wysoką jakość, zwłaszcza w porównaniu z wyrobami dalekowschodnimi. Opinia ta wiąże się głównie z wysokim poziomem wzornictwa polskich produktów. Trzeba jednak pamiętać, że jakość produktów dla dzieci to nie tylko ich atrakcyjny wygląd: największe znaczenie ma bezpieczeństwo i zdrowie najmłodszych.
Wysokiej jakości muszą być wszystkie te produkty, które mają wpływ na rozwój fizyczny i intelektualny dzieci. Kontrola rodzicielska powinna dotyczyć zabawek, środków dydaktycznych, ubrań i żywności. Troska o zdrowie i bezpieczeństwo wymaga, by sprawdzać certyfikaty i skład produktów. Synonimem jakości stały się dziś produkty ekologiczne. Wiele z nich nie zawiera szkodliwych substancji, także w tym przypadku musimy jednak opierać się na potwierdzonej naukowo wiedzy, nie na reklamie i szumnych zapowiedziach producentów.
Co trzecia zabawka nie spełnia wymagań dotyczących jakości, zwłaszcza bezpieczeństwa stosowanych materiałów. Nieprawidłowości dotyczą też oznakowania zabawek. Zagrożeniem są ostre krawędzie, wystające elementy, linki i sznurki. Trudniejszą jest ocena produktów pod względem bezpieczeństwa stosowanych materiałów. Można tu odwołać się do posiadanych przez wyrób atestów lub unikać produktów dalekowschodnich.
Te same zasady dotyczą ubrań, łatwiej tu jednak o wybór naturalnych, przyjaznych dla zdrowia materiałów. Ubrania dziecięce wysokiej jakości wytwarzane są z bawełny i innych naturalnych tkanin, zwłaszcza pochodzących z upraw ekologicznych. Materiały, które powodują alergię i nie zapewniają odpowiedniej wymiany temperatury to tkaniny syntetyczne, często farbowane szkodliwymi barwnikami.
Po latach zapaści panującej na rynku książki dziecięcej coraz więcej mówi się o jej jakości, istotnej ze względu na rozwój psychointelektualny najmłodszych. Chodzi nie tyle o treść książek, co o ich stronę wydawniczą, zwłaszcza o ilustracje. Mija okres, kiedy za wartościowe uznawaliśmy krzykliwe obrazki typu hollywoodzkiego: tak w przypadku książek, jak i wszelkich środków dydaktycznych o wartości produktu świadczy to, jak wpływa na rozwój wyobraźni i intelektu.
Jakością wyróżniać muszą się także meble i inne wyroby tapicerowane lub stolarskie. Są to produkty duże i ciężkie, o skomplikowanej budowie mechanicznej, służące także transportowaniu dzieci. Do obrotu handlowego dopuszczone są wyłącznie te z nich, które spełniają wymagania jakościowe zawarte w Polskiej Normie. Wszystkie rodzaje mebli powinny być wykonane solidnie, bez szkodliwych materiałów i niebezpiecznych ostrych krawędzi.
Konieczne jest więc zaokrąglanie i fazowane konstrukcji. Kryterium jakości jest także funkcjonalność, zapewnienie właściwej postawy ciała, dostosowanie do wagi i wzrostu. Meble powinny zaspokajać potrzeby estetyczne i psychologiczne najmłodszych, dawać im poczucie bezpieczeństwa.
W przypadku wózków dziecięcych jakość oznacza nie tylko solidną konstrukcję i bezpieczeństwo naszych dzieci. Produkty spełniające te normy można znaleźć na https://www.smykoland.pl/wozki-dzieciece.html. Chodzi także o atrakcyjny wygląd i ciekawą kolorystykę oraz o funkcjonalność i wygodę osoby prowadzącej wózek. Oczywiście dziecko nie do końca widzi i odczuwa te elementy: jakość akcesoriów dziecięcych jest jednak ważna nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców.
Do akcesoriów, w przypadku których jakość ma szczególne znaczenie, należą foteliki samochodowe. Podobnie jak w przypadku pozostałych grup produktów, może ona obejmować wiele czynników, najważniejszym z nich jest jednak bezpieczeństwo. Dobry fotelik dziecięcy posiada certyfikaty i atesty poświadczające jego wytrzymałość – właściwą ochronę przedwypadkową zapewnia przede wszystkim trwała skorupa z dobrych materiałów. Powinniśmy zwracać uwagę na takie elementy konstrukcyjne jak zagłówki boczne, regulowane siedzisko, system mocowania, a nawet łatwa do utrzymania w czystości tapicerka.