Akcesoria dziecięce, które muszą być dobrej jakości

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rynek produktów dla dzieci to ważny segment gospodarki. Polska jest jednym z największych producentów zabawek, ubrań dla dzieci i wszelkiego rodzaju akcesoriów. Konsumenci światowi przypisują im wysoką jakość, zwłaszcza w porównaniu z wyrobami dalekowschodnimi. Opinia ta wiąże się głównie z wysokim poziomem wzornictwa polskich produktów. Trzeba jednak pamiętać, że jakość produktów dla dzieci to nie tylko ich atrakcyjny wygląd: największe znaczenie ma bezpieczeństwo i zdrowie najmłodszych.

Wysokiej jakości muszą być wszystkie te produkty, które mają wpływ na rozwój fizyczny i intelektualny dzieci. Kontrola rodzicielska powinna dotyczyć zabawek, środków dydaktycznych, ubrań i żywności. Troska o zdrowie i bezpieczeństwo wymaga, by sprawdzać certyfikaty i skład produktów. Synonimem jakości stały się dziś produkty ekologiczne. Wiele z nich nie zawiera szkodliwych substancji, także w tym przypadku musimy jednak opierać się na potwierdzonej naukowo wiedzy, nie na reklamie i szumnych zapowiedziach producentów.

Zabawki, ubrania, książki

Co trzecia zabawka nie spełnia wymagań dotyczących jakości, zwłaszcza bezpieczeństwa stosowanych materiałów. Nieprawidłowości dotyczą też oznakowania zabawek. Zagrożeniem są ostre krawędzie, wystające elementy, linki i sznurki. Trudniejszą jest ocena produktów pod względem bezpieczeństwa stosowanych materiałów. Można tu odwołać się do posiadanych przez wyrób atestów lub unikać produktów dalekowschodnich.

Te same zasady dotyczą ubrań, łatwiej tu jednak o wybór naturalnych, przyjaznych dla zdrowia materiałów. Ubrania dziecięce wysokiej jakości wytwarzane są z bawełny i innych naturalnych tkanin, zwłaszcza pochodzących z upraw ekologicznych. Materiały, które powodują alergię i nie zapewniają odpowiedniej wymiany temperatury to tkaniny syntetyczne, często farbowane szkodliwymi barwnikami.

Po latach zapaści panującej na rynku książki dziecięcej coraz więcej mówi się o jej jakości, istotnej ze względu na rozwój psychointelektualny najmłodszych. Chodzi nie tyle o treść książek, co o ich stronę wydawniczą, zwłaszcza o ilustracje. Mija okres, kiedy za wartościowe uznawaliśmy krzykliwe obrazki typu hollywoodzkiego: tak w przypadku książek, jak i wszelkich środków dydaktycznych o wartości produktu świadczy to, jak wpływa na rozwój wyobraźni i intelektu.

Meble i wyroby tapicerowane

Jakością wyróżniać muszą się także meble i inne wyroby tapicerowane lub stolarskie. Są to produkty duże i ciężkie, o skomplikowanej budowie mechanicznej, służące także transportowaniu dzieci. Do obrotu handlowego dopuszczone są wyłącznie te z nich, które spełniają wymagania jakościowe zawarte w Polskiej Normie. Wszystkie rodzaje mebli powinny być wykonane solidnie, bez szkodliwych materiałów i niebezpiecznych ostrych krawędzi.

Konieczne jest więc zaokrąglanie i fazowane konstrukcji. Kryterium jakości jest także funkcjonalność, zapewnienie właściwej postawy ciała, dostosowanie do wagi i wzrostu. Meble powinny zaspokajać potrzeby estetyczne i psychologiczne najmłodszych, dawać im poczucie bezpieczeństwa.

W przypadku wózków dziecięcych jakość oznacza nie tylko solidną konstrukcję i bezpieczeństwo naszych dzieci. Produkty spełniające te normy można znaleźć na https://www.smykoland.pl/wozki-dzieciece.html. Chodzi także o atrakcyjny wygląd i ciekawą kolorystykę oraz o funkcjonalność i wygodę osoby prowadzącej wózek. Oczywiście dziecko nie do końca widzi i odczuwa te elementy: jakość akcesoriów dziecięcych jest jednak ważna nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców.

Do akcesoriów, w przypadku których jakość ma szczególne znaczenie, należą foteliki samochodowe. Podobnie jak w przypadku pozostałych grup produktów, może ona obejmować wiele czynników, najważniejszym z nich jest jednak bezpieczeństwo. Dobry fotelik dziecięcy posiada certyfikaty i atesty poświadczające jego wytrzymałość – właściwą ochronę przedwypadkową zapewnia przede wszystkim trwała skorupa z dobrych materiałów. Powinniśmy zwracać uwagę na takie elementy konstrukcyjne jak zagłówki boczne, regulowane siedzisko, system mocowania, a nawet łatwa do utrzymania w czystości tapicerka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego odpowiednia suknia ślubna to klucz do udanego wesela?
Dlaczego odpowiednia suknia ślubna to klucz do udanego wesela?
Wesele to impreza, która we wspomnieniach pary młodej może pozostać na długie lata. To, czy będą to dobre wspomnienia, zależy […]
Modne bluzki i bluzy na wiosnę
Modne bluzki i bluzy na wiosnę
Wiosna to taki czas, kiedy w kąt odkładamy szerokie, puchowe kurtki, grube szale i ciężkie buty. Jest to więc doskonały […]
Jak się przemieszczać po Warszawie, w trakcie urlopu wypoczynkowego?
Jak się przemieszczać po Warszawie, w trakcie urlopu wypoczynkowego?
Nie każdy dysponuje prywatnym samochodem, którym można poruszać się podczas urlopu. Nie oznacza to jednak, że osoby wypoczywające w Warszawie […]