Czego w pracy używa okulista?

Udając się do lekarza okulisty, pacjent powinien otrzymać niezbędną pomoc jak najszybciej. Nie jest to możliwe bez odpowiedniego sprzętu.

Narzędzia okulistyczne

W gabinecie powinny się znaleźć między innymi: tonometr i synoptofor, a także lampa szczelinowa. Do czego służą? Zadaniem tenometru jest pomiar ciśnienia śródgałkowego. Za pomocą lampy szczelinowej można zbadać wnętrze oka: soczewkę, twardówkę,tęczówkę, spojówkę i rogówkę. Służy również do diagnozowania zaćmy.

Z kolei symptofor ułatwia wykrycie, a także leczenie zeza. Wspomaga badanie ustawienie gałek ocznych (dzięki temu można ustalić kąt zeza), jak również zakres supresji czy korespondencji siatkówkowej. Dodatkowe akcesoria okulistyczne, jakie są niezbędne w gabinecie to: chusteczki dezynfekcyjne, nakładki do tonopena oraz papierki do podbródków o różnym rozstawie otworów. Jeśli lekarz stwierdzi, że pacjent posiada wadę wzroku i niezbędne będą dla niego okulary, musi dobrać odpowiednią soczewkę.

Dużym ułatwieniem dla niego będzie skorzystanie z kasety szkieł próbnych – będzie miał możliwość dopasowania szkieł o odpowiedniej mocy, tak aby wada wzroku u pacjenta została prawidłowo skorygowana. W gabinecie przydatna może okazać się również stacja diagnostyczna okulistyczna. Ma szerokie możliwości, dodatkowo gwarantuje komfort użytkowania.

Aby badanie wzroku zostało prawidłowo przeprowadzone, musi składać się z kilku etapów: wywiadu chorobowego, diagnostyki za pomocą specjalistycznego sprzętu okulistycznego oraz doborze prawidłowego leczenia. Wszystkim tym zajmuje się doświadczony lekarz.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


1 × 1 =