Nakładanie barw na powierzchnie metalowe

Dzisiaj na rynku możemy znaleźć wiele metod farbowania metali, a każda z nich ma swoje plusy i minusy. Są to metody nie tylko wpływające na efekt wizualny, jaki będzie dawał metal, ale również zwiększające jego odporność i dotychczasowe właściwości. Zwyczajnie nie opłaca się stosować materiału surowego i dziś praktycznie zawsze poddaje się go jakiejś metodzie galwanizacji – od malowania proszkowego po anodowanie aluminium. Każde przebiega w inny sposób, każde nieco się o siebie różni efektami. Aby wybrać odpowiednie dla nas, warto wiedzieć, na co możemy się zdecydować.

Wszystko, co oferuje gospodarka

O lakierowaniu proszkowym każdy z nas słyszał. Jest to proces nakładania farby na powierzchnię metalu za pomocą naelektryzowanych cząstek, które szczelnie przylegają. Jest to metoda dosyć szybka i pozwala zaoszczędzić sporo farby. Podobna do nie jest kataforeza, z tym, że tutaj stosuje się prąd przepływający przez żywicę poliuretanowo-akrylową. Uważa się go za jeszcze skuteczniejszy sposób pokrywania powierzchni farbą i odnotowuje duże lepsze współczynniki ochronne niż lakierowanie proszkowe.

Z drugiej strony spektrum mamy takie zabiegi, jak anodowanie, chromowanie czy cynkowanie. Wszystkie one mają za zadanie z jednej strony chronić metal, z drugiej nadać mu wartości estetycznej dzięki pokryciu jego powierzchni specyficznymi pierwiastkami. W przypadku anodowania jest to warstwa tlenku wytworzona za pomocą odpowiedniego kwasu.

Więcej dowiemy się o nim ze strony: https://www.tegal.pl/technologie/anodowanie-aluminium/.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


9 + dziewięć =