Czy można uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Opóźniony lot niekiedy pasażerowi może narobić wielu kłopotów i narazić go na dodatkowe koszty. Mimo tego, że sytuacja byłaby nerwowa dla wielu osób, to zawsze należy zachować spokój i zastanowić się jakie przysługują nam prawa. Poniżej podpowiadamy Ci w jakiej sytuacji przysługuje prawo do odszkodowania oraz co musisz zrobić, żeby takie odszkodowanie otrzymać.

Prawa pasażera w przypadku opóźnionego lotu

Według Rozporządzenia (WE) 261/2004 w przypadku dużego opóźnienia lotu pasażerowi przysługuje prawo do odszkodowania. Według interpretacji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przepisów rozporządzenia pasażer ma możliwość uzyskać odszkodowanie w sytuacji jeśli otwarcie drzwi samolotu następuje po przekroczeniu 3 godzin od momentu planowanej godziny lądowania. W przypadku lotów składających się z kilku odcinków, opóźnienie powinno być liczone w miejscu docelowym.

Kiedy odszkodowanie za lot nam nie przysługuje?

Pomimo tego, że pasażerom przysługuje ochrona, to istnieją sytuacje, w których nie przysługuje im odszkodowanie za opóźniony lot. Mianowicie jeśli opóźnienie zostało spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć, mimo podjęcia wszelkich starań. Do takich zdarzeń nadzwyczajnych możemy zaliczyć destabilizację polityczną, warunki meteorologiczne, nieoczekiwane wady mogące wpłynąć na bezpieczeństwo lub strajki kontrolerów.

Obowiązki przewoźnika w przypadku opóźnionego lotu

Pasażerowie poszkodowani przez opóźnione loty, mogą wybrać jedną z kilku form zadośćuczynienia. Pierwszą opcją jest zwrot kosztów za część lub całość podróży, która nie doszła do skutku lub, która się odbyła, ale jest już bezcelowa. Inną opcją w ramach rekompensaty będzie zmiana planu podróży w to samo miejsce, na podobnych warunkach i w jak najkrótszym czasie. Ponadto do obowiązków przewoźnika należy opieka nad pasażerami. Przysługują Ci bezpłatne posiłki i napoje, nocleg w hotelu, transport na trasie lotnisko-hotel, możliwość komunikowania się i informacji. Należy Ci się odszkodowanie za opóźniony lot. Wejdź na stronę: https://aircompensa.com/ oraz wypełnij formularz.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


5 × 5 =