Każda instalacja wodna – czy to domowa, czy też przemysłowa – musi być zawsze pod odpowiednim ciśnieniem. Jego utrzymanie polega na zapewnieniu właściwego nadciśnienia w najwyższych punktach, ponieważ dzięki temu odpowietrzniki są zamknięte, a także nie opadają. W przeciwnym bowiem razie nastąpi zasysanie powietrza i do instalacji będą dostarczane wyjątkowo duże ilości tlenu, czego skutkiem jest korozja rur i innych elementów. Pożądane ciśnienie można uzyskać, stosując m.in. zawór pierwszeństwa vv300.
Nieprawidłowe ciśnienie w instalacji wodnej (odpowiednie to 4-6 barów) może się przyczyniać nie tylko do korozji, ale też powstawania szumów i znacznego zmniejszenia wymiany cieplnej (wyższe koszty ogrzewania). Ponadto zbyt małe ciśnienie w kranie w znacznym stopniu wydłuża czas napełniania wanny i stanowi ogromne utrudnienie w sytuacji, gdy bierzemy prysznic. Taki stan jest zazwyczaj efektem różnego rodzaju usterek w konstrukcji, ewentualnie może być spowodowany źle dobranymi zabezpieczeniami. W pierwszej kolejności warto precyzyjnie wyregulować wszystkie zawory, dokładnie je dokręcając. Ich właściwe ustawienie powinno rozwiązać problem, ale jeśli się nie uda, to można jeszcze podjąć próbę wyczyszczenia filtrów i zapchanych sitek na bateriach.
Niekiedy przyczyną są niedrożne rury, choć dotyczy to głównie starszych instalacji. Wtedy konieczne jest wezwanie na pomoc hydraulika. Z kolei w przypadku wyższego ciśnienia zaleca się zamontowanie specjalnych reduktorów, których użycie wpłynie na mniejsze zużycie wody. Warto też pomyśleć nad prestotatem Honeywell, czyli profesjonalnym czujnikiem różnicy ciśnień. Dzięki niemu będziemy bowiem wiedzieli, kiedy ciśnienie w naszych rurach jest prawidłowe, a kiedy wymaga modyfikacji.