Do czego służy tokarka i jak ją naprawić?

Tokarka to narzędzie stosowane w obróbce metali, które składa się z poziomego wrzeciona obracającego się wokół pionowej osi. Wrzeciono jest wyposażone w zaostrzone końcówki narzędziowe, które są nazywane narzędziem skrawającym. Narzędzie skrawające może być przymocowane do wrzeciona lub może być zamontowane na ruchomym wózku, który porusza się wzdłuż łoża. Tokarki służą do kształtowania kawałków surowego materiału (przedmiotu obrabianego) poprzez obracanie go względem innego przedmiotu (narzędzia). Jako starożytny wynalazek człowieka, tokarka była używana przez tysiące lat do tworzenia wielu różnych przedmiotów, od kości i kości słoniowej do metali i drewna.

Jak działa tokarka?

Tokarka ma wiele różnych form, ponieważ jest tak wszechstronną maszyną, jednak jedna z form jest powszechnie nazywana tokarką pionową. Pozwala ona operatorowi obracać się wokół długiej osi, trzymając ręce bezpiecznie z dala od obracających się części. Druga forma nazywa się tokarką poziomą i w tym przypadku pozwala operatorowi obracać się wokół krótkiej osi, trzymając ręce bezpiecznie z dala od obracających się części. Obie formy mogą być używane do produkcji identycznych kształtów poprzez dostosowanie ustawień na każdej maszynie.

Tokarka składa się z łoża, czyli podstawy, na której siedzi drewno lub metal podczas obróbki. Łoże posiada gwintowane otwory, które łączą się z wrzeciennikiem, który jest połączony za pomocą śrub lub wkrętów. Wrzeciennik zawiera łożyska, które pozwalają mu na swobodny obrót wokół własnej osi, a także umożliwiają precyzyjne sterowanie narzędziem skrawającym. Co zrobić jak tokarka się popsuje? Wejść na stronę: http://www.rem-ski.pl/.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


szesnaście − 7 =