Jak mierzyć podstawowe właściwości metali?

Metale to pierwiastki, które posiadają szereg właściwości chemicznych oraz fizycznych odróżniających je od niemetali. Do najistotniejszych cech zalicza się przede wszystkim dobre przewodnictwo elektryczne i cieplne, dużą gęstość i ciągliwość oraz wysoką temperaturę topnienia. Do badania poszczególnych właściwości stosuje się specjalne maszyny, które poddają metale różnym próbom. Takie badania wykorzystuje się w różnego rodzaju przedsiębiorstwach.

Urządzenia do badania właściwości chemicznych i fizycznych metali

Twardość metali bada się przy wykorzystaniu metody dynamicznej, statycznej oraz ultradźwiękowej. Służą do tego przenośne twardościomierze, które znaleźć można w ofercie firmy Viateco specjalizującej się w sprzedaży wyposażenia laboratoriów lądowych. Do badania grubości metali wykorzystuje się grubościomierze ultradźwiękowe, które zapewniają szybki i dokładny pomiar badanego elementu. Urządzenia te są z reguły niewielkich rozmiarów, dzięki czemu z łatwością można je przenosić w różne miejsca.

Wytrzymałość metali na zrywanie i rozciąganie bada się za pomocą specjalnych pras. Wykorzystuje się je do testowania rur, prętów, kabli, lin stalowych itp. Urządzenia te są przeznaczone do wykonywania statycznych i dynamicznych badań wytrzymałości danego elementu na ściskanie, zginanie oraz rozciąganie. Za ich pomocą można poddawać je testom zmęczeniowym i odpornościowym na działanie wibracji. Uzyskane wyniki są wiarygodne, a przeprowadzanie badań odbywa się sprawnie i bezproblemowo.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


pięć × cztery =