Ile trwa sprowadzenie auta z zagranicy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podróż lawetą

Import samochodów z zagranicy to zajęcie, którym trudni się wielu Polaków. Niskie zarobki w Polsce sprawiają, że nadal wielu osób nie stać na zakup auta z salonu, dlatego chętnie sięga się po pojazdy sprowadzane. Najczęściej do kraju trafiają samochody z Niemiec, Francji, Belgii czy Holandii. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy cię import ze Stanów Zjednoczonych.

Decydując się na ściąganie auta zza oceanu, należy zwrócić uwagę na koszt transportu z USA. Istotne znaczenie ma również czas. Przy niezwykle sprzyjających okolicznościach import pojazdu z Ameryki będzie trwał cztery tygodnie. Zazwyczaj jednak jest on zdecydowanie dłuższy.

Zdaniem osób z branży średni czas transportu auta ze Stanów Zjednoczonych trwa około ośmiu tygodni. Ogromny wpływ na to ile trwa sprowadzenie auta z USA, ma miejsce zakupu. Auto musi na lawecie dotrzeć do najbliższego terminala przeładunkowego.

Jeżeli pojazd znajduje się daleko od takiego miejsca, jego transport do miejsca docelowego może trwać nawet tydzień. Stany Zjednoczone to kraj o ogromnym obszarze, a odległość kilku tysięcy kilometrów do pokonania w różnych warunkach pogodowych nie jest niczym niezwykłym.

Jeśli komuś zależy na szybkim sprowadzeniu aut z zagranicy, powinien skupić się na rynku europejskim, ponieważ odległości na Starym Kontynencie są zdecydowanie mniejsze. Przykładowo podróż z zachodnich rejonów Niemiec, czy Francji nie powinna zająć dłużej niż 48 godzin.

Rejs statkiem

W przypadku pojazdów sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych, dotarcie do puntu przeładunkowego oznacza jedynie zakończenie pewnego etapu podróży. Należy pamiętać, że terminale dysponują ograniczoną przepustowością. Przy korzystnym kursie dolara, niskich cenach samochodów w USA i dużym ruchu, odprawa kupionego samochodu może potrać nawet kilka dni.

Po szczęśliwym załadowaniu kontenera z autem na statek pozostaje czekanie, aż przypłynie on do portu docelowego. W zależności od warunków atmosferycznych na morzu rejs może trwać od dwóch do trzech tygodni. Po dopłynięciu statku do portu docelowego zostaje on rozładowany. Rozładunek dużego kontenerowca zajmuje zwykle od dwóch do trzech dni. W tym samym czasie rozpoczyna się procedura celna.

To jak szybko samochód zostanie odprawiony, uzależnione jest od przede wszystkim od sprawności działania celników. Zazwyczaj proces ten trwa od kilku dni, nawet do trzech tygodni. Po wystawieniu wszystkich dokumentów i dokonaniu niezbędnych opłat, pojazd może zostać odebrany przez właściciela.

Przed rejestracją samochodu importowanego z zagranicy konieczne jest jeszcze wykonanie notarialnych tłumaczeń dokumentów potrzebnych do rejestracji oraz przeprowadzenie badania technicznego auta. Jeśli wszystko się powiedzie, można zarejestrować auto na terenie RP.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Gdzie firma może umieścić swoje logo?
Gdzie firma może umieścić swoje logo?
Firmy chcące odnieść sukces przeznaczają sporą część zysków na promocję. Kierujący nimi zdają sobie sprawę, że rozpoznawalność marki to warunek […]
Jak zwiększyć jakość świadczonych usług oraz zarządzanie w firmie?
Jak zwiększyć jakość świadczonych usług oraz zarządzanie w firmie?
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest zidentyfikowanie problemu. Można to zrobić poprzez sporządzenie listy wszystkich problemów, z którymi borykałeś się […]
Jak robić zakupy na kwarantannie?
Jak robić zakupy na kwarantannie?
Obowiązkowa kwarantanna jest sporym utrudnieniem w codziennym życiu. Nie każdy ma przecież możliwość poproszenia kogoś o zrobienie zakupów czy załatwienie […]