Akwarela oznacza obraz i zarazem technikę malarską. Słowo wywodzi się od łacińskiego „aqua”, które znaczy tyle, co woda, w tym wypadku woda z pigmentem. I choć akwarelami maluje się od przedszkola, technika ta uchodzi za jedną z najtrudniejszych. Wymaga śmiałości i precyzji, ale i odwagi, a ona kiedyś przyjdzie! Od czego zacząć fascynującą przygodę z akwarelami?
Technika akwarelowa jest względnie tania. Aby kupić farby akwarelowe, najlepiej wybrać te artystyczne, bo w odróżnieniu od szkolnych mają więcej pigmentu. Sprzedaje się je w tubach lub kostkach, a wybór zależy tu od osobistych upodobań. Co do papieru akwarelowego, to trzeba podkreślić, że jest on równie ważny, jak sama farba. Dlaczego? Papier akwarelowy, który jest ziarnisty i lekko szorstki, dobrze chłonie wodę i nie odkształca się pod jej wpływem. Potrzebny też będzie pędzel do akwareli, a najlepiej zestaw 3 pędzli różnej wielkości. Ze względu na cenę najkorzystniej jest kupić je w komplecie. Uwaga na pędzelki z włosia naturalnego, które choć doskonałe, sporo kosztują. Za paletę, na której miesza się farby przed nałożeniem ich na papier, posłużyć może zwykły talerzyk porcelanowy, który znajduje się w każdym domu. A więc do dzieła!
Techniką akwarelową najczęściej maluje się pejzaże i martwe natury, rzadziej portrety. Najlepiej zacząć od delikatnego szkicu, który powoli będzie się zapełniał kolorem. Maluje się od najjaśniejszego do najciemniejszego, a nasycenie uzyskuje się, przez nałożenie kolejnej warstwy farby. Nie używa się bieli, a efekt jasności uzyskuje się przez pozostawienie czystego papieru. Akwarela wymaga śmiałości, która podparta techniką może przynieść prawdziwie zachwycające efekty.