Twarda woda to problem, który może pojawiać się w wielu gospodarstwach domowych. Powstaje wskutek nagromadzenia w instalacji wodnej nadmiernej ilości jonów wapnia i magnezu. Większa ich ilość to twardsza woda. Charakterystyczną cechą jest powstawanie kamienia podczas podgrzewania wody. Jest to szkodliwe dla ludzkiego zdrowia oraz szkodliwe dla działania urządzeń. Jak się przed tym ustrzec? Jak prawidłowo zmierzyć twardość wody we własnym mieszkaniu?
Posiadanie twardej wody wpływa negatywnie na ludzkie zdrowie. Możemy ją dostrzec w postaci gromadzącego się osadu. Pozostawia po sobie ślady, niszcząc baterie łazienkowe, a przy tym wygląda nieestetycznie. Pojawia się regularnie w czajniku elektrycznym podczas podgrzewania wody, ściankach prysznica oraz armaturze łazienkowej. Nawet przy intensywnym czyszczeniu nie ma pewności, że osad nie powróci. Warto więc wykorzystywać silne środki czyszczące, a jeśli korzystamy z wody z zewnątrz domu, nałożyć specjalną ochronę z filtrem do wody ze studni. Ostateczne pozbycie się twardej wody musi nastąpić dopiero po ocenieniu, jaka jest jej jakość.
Informacje o jakości wody można uzyskać u swego dostawcy. Jednakże, jeśli jest to indywidualne ujęcie wodne, należy wykonać badanie samemu. Wykorzystuje się do tego celu tester paskowy lub lepiej dający lepsze efekty test kropelkowy z dodatkiem roztworu. Po zanurzeniu w wodzie tester paskowy pokazuje kolor odpowiadający twardości i gęstości wody. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak ocenienie twardości wody w najbliższej jednostce badawczej. Laboratoria z większych miast precyzyjnie będą w stanie określić twardość wody w Poznaniu oraz okolicznych miejscowości.