Jakie są rodzaje wykładzin?

Wiele osób urządzających wnętrza swojego domu czy mieszkania zastanawia się, jak sprawić, by stały się one bardziej przytulne i kolorowe. Jednym ze skutecznych sposobów jest zastosowanie wykładzin, które można położyć zarówno na betonowym podkładzie, jak i starej, zniszczonej posadzce. Nowoczesne produkty tego typu charakteryzują się wysoką trwałością, efektownym wyglądem oraz różnorodnością wzorów, kolorów i kształtów, w związku z czym każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Doskonałe walory użytkowe i wizualne

Na wstępie warto podkreślić, że wykładziny są często znacznie tańsze niż podłogi wykonane z drewna naturalnego oraz płytek. Ponadto, można je położyć samemu, co pozwoli oszczędzić jeszcze więcej środków. Na rynku występują dwa główne rodzaje wykładzin – dywanowe oraz elastyczne. Te pierwsze są niezwykle miękkie, bardzo miłe w dotyku i posiadają wysoką zdolność do tłumienia hałasów.

Poza tym, wyróżniają się właściwościami cieplnymi, ponieważ są w większości wykonane z runa i specjalnej tkaniny podkładowej. Doskonałym przykładem jest wykładzina dywanowa w płytkach 50×50, w której runo ma splot pętelkowy (trwały, idealnie nadaje się choćby do przedpokojów) lub strzyżony (puszysty, pasuje m.in. do sypialni).

Tego rodzaju materiał może być zrobiony z wełny owczej, poliamidu, połączenia wełny z poliamidem oraz polipropylenu. Podkład wykonuje się natomiast z juty naturalnej albo sztucznej, filcu, a także pianki lateksowej. Z kolei wykładziny elastyczne, znane pod nazwą zmywalnych lub PCW, są tworzone głównie z polichlorku winylu i charakteryzują się różnorodnością wzorów.

Często przypominają podłogi drewniane lub z kamienia, dlatego są chętnie wybierane przez klientów. W tej kategorii wyróżniamy wykładziny jednorodne (mające jednolity przekrój) i niejednorodne (składające się z dwóch warstw – sprężystej i twardej). W znalezieniu tej odpowiedniej, warto sprawdzić ofertę na https://www.aximo.pl/.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


dwanaście + 15 =