Jakie są rodzaje wykładzin?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób urządzających wnętrza swojego domu czy mieszkania zastanawia się, jak sprawić, by stały się one bardziej przytulne i kolorowe. Jednym ze skutecznych sposobów jest zastosowanie wykładzin, które można położyć zarówno na betonowym podkładzie, jak i starej, zniszczonej posadzce. Nowoczesne produkty tego typu charakteryzują się wysoką trwałością, efektownym wyglądem oraz różnorodnością wzorów, kolorów i kształtów, w związku z czym każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Doskonałe walory użytkowe i wizualne

Na wstępie warto podkreślić, że wykładziny są często znacznie tańsze niż podłogi wykonane z drewna naturalnego oraz płytek. Ponadto, można je położyć samemu, co pozwoli oszczędzić jeszcze więcej środków. Na rynku występują dwa główne rodzaje wykładzin – dywanowe oraz elastyczne. Te pierwsze są niezwykle miękkie, bardzo miłe w dotyku i posiadają wysoką zdolność do tłumienia hałasów.

Poza tym, wyróżniają się właściwościami cieplnymi, ponieważ są w większości wykonane z runa i specjalnej tkaniny podkładowej. Doskonałym przykładem jest wykładzina dywanowa w płytkach 50×50, w której runo ma splot pętelkowy (trwały, idealnie nadaje się choćby do przedpokojów) lub strzyżony (puszysty, pasuje m.in. do sypialni).

Tego rodzaju materiał może być zrobiony z wełny owczej, poliamidu, połączenia wełny z poliamidem oraz polipropylenu. Podkład wykonuje się natomiast z juty naturalnej albo sztucznej, filcu, a także pianki lateksowej. Z kolei wykładziny elastyczne, znane pod nazwą zmywalnych lub PCW, są tworzone głównie z polichlorku winylu i charakteryzują się różnorodnością wzorów.

Często przypominają podłogi drewniane lub z kamienia, dlatego są chętnie wybierane przez klientów. W tej kategorii wyróżniamy wykładziny jednorodne (mające jednolity przekrój) i niejednorodne (składające się z dwóch warstw – sprężystej i twardej). W znalezieniu tej odpowiedniej, warto sprawdzić ofertę na https://www.aximo.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Produkty ekologiczne – dlaczego warto je kupować?
Produkty ekologiczne – dlaczego warto je kupować?
Produkty ekologiczne w ciągu ostatnich kilku lat stają się coraz bardziej popularne. Chodzi nie tylko o zdrowie i dobre samopoczucie, […]
Padłeś ofiarą przestępstwa albo wypadku?
Padłeś ofiarą przestępstwa albo wypadku?
Osobie poszkodowanej w wypadku lub ofierze przestępstwa przysługuje szereg praw, których wyegzekwowanie może okazać się bardzo trudne. Możemy ubiegać się […]
Korzyści z posiadania rolet przyciemniających
Korzyści z posiadania rolet przyciemniających
W kategorii osłon okiennych na szczególną uwagę zasługują rolety przyciemniające. Zazwyczaj składają się one z wytrzymałej tkaniny poliestrowej oraz specjalnego […]