W zakładach przemysłowych, laboratoriach badawczych i innych miejscach zachodzi często konieczność precyzyjnego pomiaru temperatury. Uzyskane wyniki pozwalają ściśle kontrolować pracę maszyn lub przebieg procesów technologicznych, a także ułatwiają podjęcie decyzji w zakresie działań prewencyjnych. Na rynku są dostępne liczne urządzenia przeznaczone do mierzenia wspomnianego parametru. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu rozmaite czujniki temperatury.
Wspomniane powyżej czujniki można spotkać w większości układów przemysłowych, a nawet w samochodach osobowych. W tej kategorii najbardziej popularne są modele półprzewodnikowe, chroniące urządzenia elektroniczne przed przegrzaniem i awarią. Na uwagę zasługują też wersje krzemowe (o ogromnej dokładności), zdalne i termorezystancyjne. Do pomiaru temperatury stosuje się ponadto kamery termowizyjne działające w oparciu o niewidzialne promieniowanie podczerwone. Stanowią one normę choćby w branży budowlanej, ciepłowniczej oraz energetycznej. Oto pozostałe wartościowe rozwiązania:
– ręczne pirometry (radiacyjne, fotoelektryczne, monochromatyczne) – używa się ich do monitorowania maszyn produkcyjnych i sprzętów elektronicznych,
– termometry mobilne z wyświetlaczem LED i sondą,
– rejestratory stacjonarne odczytujące dane za pośrednictwem Wi-Fi, ewentualnie Bluetooth
– paski odwracalne i nieodwracalne.