Wśród zwierząt hodowlanych konie mają uprzywilejowaną pozycję ze względu na ich wysoką wartość ekonomiczną i emocjonalną. Posiadanie konia podkreśla prestiż i bogactwo jego właścicieli, a często koń staje się przyjacielem człowieka. Konie gorącokrwiste wykorzystywane w sporcie jeździeckim i turystyce zajmują najwyższą pozycję. Dlatego coraz więcej posiadaczy koni zaprzęgowych zwraca szczególną uwagę na warunki ich utrzymania.
Hucuły, polskie kucyki i wiele rodzajów kuców, które są coraz częściej importowane do Polski z krajów o trudnym klimacie, nie potrzebują stajni. Zwierzęta te, trzymane w luksusie, chorują i mają problemy z rozmnażaniem. Schronienie z otwartym wejściem jest wystarczające dla tych koni. Te konie potrzebują zadaszonego miejsca wyłącznie po to, aby schronić się przed wiatrem i mrozem, deszczem czy śniegiem. Pomieszczenie powinno być wyposażone w suche, wyściełane słomą legowisko, które zapewnia łatwy dostęp do jedzenia i wody.
Jeśli chodzi natomiast o konie krwi angielskiej, tutaj zaczynają pojawiać się trudności – ze względu na ich szybkie dojrzewanie i ekstremalne wymagania stawiane w młodym wieku niezbędne jest posiadanie dobrej stajni i przyjemnego środowiska. Konie wielu pół-ras, których rozwój trwa o rok dłużej, będą zadowolone z warunków pośrednich. Dla wszystkich koni jednakże duszna, ciemna, wilgotna i źle wentylowana stajnia zawsze będzie szkodliwa. W takich warunkach zwierzęta czują się źle i często chorują.
Konie zaprzęgowe uwielbiają kontakt ze światem i chcą być w stadzie i bezpieczeństwie. Uwielbiają kontakt z człowiekiem i są bardzo towarzyskie. Ważne jest, aby konie się widziały i patrzyły w korytarz komunikacyjny. W małych stajniach najlepiej jest zrobić dzielone drzwi, w których konie chętnie obserwują otoczenie przez otwartą górę. Konie, które są samotne i rzadko używane przez ludzi, są smutne, nerwowe i stają się nieposłuszne.
Mówi się, że zdrowe kopyta świadczą o zdrowym koniu. Chociaż na stan zwierzęcia wpływa wiele czynników, w tym stwierdzeniu jest wiele prawdy. Opiekując się kopytami konia, mamy pewność, że jego organy ruchowe pozostają w dobrym stanie. Właściwa pielęgnacja kopyt chroni przed wszystkimi możliwymi poważnymi urazami i chorobami. Warto wiedzieć, w jaki sposób to robić. Zapobieganie jest lepsze niż leczenie.
Dobra pielęgnacja kopyt polega na ich regularnym czyszczeniu. Powinno się to robić dwa razy dziennie. Rano niezbędne jest usuwanie brudnej ściółki z podeszwy kopyta. Jest to ważne, ponieważ nieusunięta może powodować gnicie i choroby (wtedy z kopyt konia będzie wydobywał się nieprzyjemny zapach, a samo kopyto będzie miało miękką i tłustą konsystencję). Po całym dniu spędzonym na pracy w zaprzęgach należy powtórzyć czynności z rana. Dno kopyt należy oczyścić z błota, piasku i innych zanieczyszczeń pochodzących z ulic.
Kopyta należy kontrolować również przed i po transporcie. Jeśli twój koń nosi podkowy, sprawdzaj jego stan przy każdym czyszczeniu. Pielęgnacja kopyt jest bardziej skuteczna przy użyciu kopystki – metalowego haczyka z lekko spłaszczonym końcem, który często jest wyposażony w dodatkową szczotkę. Pielęgnując konia należy być bardzo uważnym. Przed zaprowadzeniem go do stajni po całym dniu pracy, upewnij się, że na dnie kopyt nie znajdują się żadne małe przedmioty, takie jak kamienie, czy szkło. Tak mała rzecz może prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet długotrwałych urazów.
Choć konie posiadają dużo siły, nie należy zapominać o tym, że one także potrzebują odpoczynku. Konie zaprzęgowe, które ciągną dorożki, sanie, czy też są przeznaczone dla turystów do jazdy potrzebują przerw w ciągu dnia i porządnej regeneracji w cichej stajni podczas nocy. Podczas przerw między pracą w ciągu dnia zadbaj o to, aby koń miał dostęp do świeżej i czystej wody oraz pożywienia dobrej jakości, które da mu siłę do dalszej pracy.
Pasze naturalne o dobrym składzie, zawierające witaminy i minerały kupisz tutaj: https://www.zywieniekoni.pl/. Dzięki odpowiednim suplementom i pożywieniu, twój koń będzie miał odpowiednią kondycję, a jego samopoczucie będzie na wysokim poziomie.
Konie posiadają bardzo specyficzny układ trawienny. Przede wszystkim należy zauważyć, że konie są roślinożercami, a ich układ trawienny jest przeznaczony przede wszystkim do trawienia żywności pochodzenia roślinnego. Niemniej jednak ogólna struktura tego systemu przypomina nieco ludzki układ trawienny.
Koń musi jeść pożywne i zbilansowane posiłki. Wpływ na jego samopoczucie ma także poziom nawodnienia. Należy pamiętać o tym, że koń może również ulec odwodnieniu. Bardzo ważne jest to, aby wodę podawać zwierzakowi zawsze przed posiłkiem. Ilość siana, którą koń powinien spożywać, wynosi 1-2 kg na 100 kg masy ciała. Żołądek konia jest niewielki, dlatego trzeba kontrolować ilość podawanego pożywienia poprzez ważenie porcji. Aby utrzymać konia w odpowiedniej kondycji, wybieraj tylko pasze o dobrym i sprawdzonym składzie.
Znajdziesz je tutaj: https://www.zywieniekoni.pl/kategoria-produktu/pasze-red-mills/. Odpowiednie żywienie to klucz do dobrego samopoczucia i pięknego wyglądu.