Szkło to materiał niezwykle popularny w szeroko rozumianym budownictwie. Wytwarza się z niego mnóstwo elementów dekoracyjno-użytkowych – m.in. lustra, balustrady, ścianki działowe, kabiny prysznicowe, blaty meblowe czy przeszklenia drzwiowe. Oczywiście najpierw tworzywo musi zostać poddane stosownej obróbce mechanicznej w celu otrzymania pożądanego kształtu oraz wykończenia. Wykorzystuje się do tego zazwyczaj nowoczesne lasery przystosowane zarówno do cięcia, jak i grawerowania, otworowania i znakowania.
Obróbka szkła za pomocą lasera ma przede wszystkim taką przewagę nad tradycyjnymi metodami, że pozwala na precyzyjne ustawienie kluczowych parametrów w postaci energii impulsowej, współczynnika nakładania czy powtarzalności. Zapobiega to powstawaniu na powierzchni nieestetycznych mikropęknięć, co jednocześnie eliminuje konieczność jej długiego i żmudnego wykańczania. Duże znaczenie ma również brak wymogu stosowania cieczy chłodzącej. Efektem jest wyraźne zniwelowanie kosztów finansowych wynikających bezpośrednio z konserwacji i czyszczenia szkła. Z kolei dzięki temu, że laser działa całkowicie bezdotykowo, możliwe jest kilkukrotne skrócenie czasu obróbki.
Pozostałe istotne zalety to maksymalna powtarzalność (przy zachowaniu najwyższej jakości), brak problemu ze zużywaniem się narzędzi (dodatkowa oszczędność pieniędzy) i łatwiejsze sprzątanie miejsca pracy (z powodu znikomej ilości pyłu). Jeśli interesuje nas obróbka szkła za pomocą nowoczesnego lasera, to koniecznie powinniśmy się zainteresować ofertą tej podrzeszowskiej firmy: https://mlsystem.pl/laserowa-obrobka-szkla/.