Manekiny krawieckie to statyczne formy kobiece wykorzystywane do ubioru w modzie, w fotografii, w wystroju wystaw sklepowych.
Tradycyjnie skierowane do projektantów mody, istnieją nieco inne modele przeznaczone do konkretnego etapu projektowania.
Manekiny krawieckie przeznaczone do testowania dopasowania projektu powstały w latach 20. XX wieku, kiedy nowe technologie, takie jak szybkie maszyny do szycia rayon, umożliwiły masową produkcję gotowej odzieży po niższych cenach.
Manekin krawiecki to kobiecy model 3D wykonany z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Postać kobiety zazwyczaj zachowuje swój kształt i nadaje się do fotografii.
Podstawowa forma składa się z długiego prostokątnego korpusu, ramion ze stawami łokciowymi, dłoni i stóp przymocowanych zawiasami do kołka.
Każdy manekin jest wykonywany na zamówienie z formy projektanta. Manekin jest żelowany, malowany i fryzowany.
Możliwość zmiany formy i ubioru, ale podstawowy kształt zostaje zachowany. Możliwe jest zmienianie ubrań i pozycji ciała, aż do znalezienia formy, która najlepiej odpowiada potrzebom projektanta. Manekina można odróżnić od prawdziwej osoby dzięki sztucznej głowie bez ruchomych cech oraz przedziałkowi i nieruchomym włosom.
Większość współczesnych manekinów nie jest przeznaczona do fotografii. Są one przede wszystkim funkcjonalne do celów drapowania. Rozmiar i zastosowanie manekinów uległy zmianie.
Funkcje: