Manekiny krawieckie do szycia – czy nadal są potrzebne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Manekiny krawieckie to statyczne formy kobiece wykorzystywane do ubioru w modzie, w fotografii, w wystroju wystaw sklepowych.

Tradycyjnie skierowane do projektantów mody, istnieją nieco inne modele przeznaczone do konkretnego etapu projektowania.

Manekiny krawieckie przeznaczone do testowania dopasowania projektu powstały w latach 20. XX wieku, kiedy nowe technologie, takie jak szybkie maszyny do szycia rayon, umożliwiły masową produkcję gotowej odzieży po niższych cenach.

Manekin krawiecki to kobiecy model 3D wykonany z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Postać kobiety zazwyczaj zachowuje swój kształt i nadaje się do fotografii.

Podstawowa forma składa się z długiego prostokątnego korpusu, ramion ze stawami łokciowymi, dłoni i stóp przymocowanych zawiasami do kołka.

Każdy manekin jest wykonywany na zamówienie z formy projektanta. Manekin jest żelowany, malowany i fryzowany.

Możliwość zmiany formy i ubioru, ale podstawowy kształt zostaje zachowany. Możliwe jest zmienianie ubrań i pozycji ciała, aż do znalezienia formy, która najlepiej odpowiada potrzebom projektanta. Manekina można odróżnić od prawdziwej osoby dzięki sztucznej głowie bez ruchomych cech oraz przedziałkowi i nieruchomym włosom.

Nowoczesne manekiny

Większość współczesnych manekinów nie jest przeznaczona do fotografii. Są one przede wszystkim funkcjonalne do celów drapowania. Rozmiar i zastosowanie manekinów uległy zmianie.

Funkcje:

  • Rdzeń piankowy: wzmocniony rdzeń z pianki poliuretanowej do zastosowań architektonicznych. Często stosowany zamiast styropianu w celu uzyskania gęstszego, bardziej miękkiego materiału. Podobnie jak styropian, może być cięty, rdzeniowany, rzeźbiony, kształtowany i ponownie cięty.
  • Opakowanie twarde typu blister: Te zamykają w sobie płytę winylową. Winyl jest następnie zginany w celu dostosowania do kształtu produktu.
  • ABS: niedrogie tworzywo sztuczne o właściwościach podobnych do polistyrenu.
  • Winyl: niedrogi materiał, który można zginać w celu dostosowania do kształtu produktu lub formować.
  • Blistry elastyczne: Winyl jest umieszczony na piankowym rdzeniu.
  • Chlorek poliwinylu (PVC):
  • Dieperia: Forma PVC, często pokryta winylem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dobry hotel – co powinno się w nim znaleźć?
Dobry hotel – co powinno się w nim znaleźć?
Współcześnie standardy związane z wyposażeniem hotelu są coraz wyższe. Wynika to między innymi z rosnących oczekiwań klientów wobec usług hotelowych. […]
Co warto wiedzieć przed zezłomowaniem samochodu?
Co warto wiedzieć przed zezłomowaniem samochodu?
Samochody osobowe mogą służyć przez wiele lat bez żadnych problemów, ale nawet najbardziej wytrzymałe modele w końcu muszą przegrać z […]
Jak wybrać zasłony dobrej jakości?
Jak wybrać zasłony dobrej jakości?
Zasłony okienne to elementy dekoracyjne, które dodają pomieszczeniom stylowego wyglądu. Pełnią również ważną funkcję, a mianowicie chronią wnętrze przed nadmiernym […]