Manekiny krawieckie do szycia – czy nadal są potrzebne?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Manekiny krawieckie to statyczne formy kobiece wykorzystywane do ubioru w modzie, w fotografii, w wystroju wystaw sklepowych.

Tradycyjnie skierowane do projektantów mody, istnieją nieco inne modele przeznaczone do konkretnego etapu projektowania.

Manekiny krawieckie przeznaczone do testowania dopasowania projektu powstały w latach 20. XX wieku, kiedy nowe technologie, takie jak szybkie maszyny do szycia rayon, umożliwiły masową produkcję gotowej odzieży po niższych cenach.

Manekin krawiecki to kobiecy model 3D wykonany z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Postać kobiety zazwyczaj zachowuje swój kształt i nadaje się do fotografii.

Podstawowa forma składa się z długiego prostokątnego korpusu, ramion ze stawami łokciowymi, dłoni i stóp przymocowanych zawiasami do kołka.

Każdy manekin jest wykonywany na zamówienie z formy projektanta. Manekin jest żelowany, malowany i fryzowany.

Możliwość zmiany formy i ubioru, ale podstawowy kształt zostaje zachowany. Możliwe jest zmienianie ubrań i pozycji ciała, aż do znalezienia formy, która najlepiej odpowiada potrzebom projektanta. Manekina można odróżnić od prawdziwej osoby dzięki sztucznej głowie bez ruchomych cech oraz przedziałkowi i nieruchomym włosom.

Nowoczesne manekiny

Większość współczesnych manekinów nie jest przeznaczona do fotografii. Są one przede wszystkim funkcjonalne do celów drapowania. Rozmiar i zastosowanie manekinów uległy zmianie.

Funkcje:

  • Rdzeń piankowy: wzmocniony rdzeń z pianki poliuretanowej do zastosowań architektonicznych. Często stosowany zamiast styropianu w celu uzyskania gęstszego, bardziej miękkiego materiału. Podobnie jak styropian, może być cięty, rdzeniowany, rzeźbiony, kształtowany i ponownie cięty.
  • Opakowanie twarde typu blister: Te zamykają w sobie płytę winylową. Winyl jest następnie zginany w celu dostosowania do kształtu produktu.
  • ABS: niedrogie tworzywo sztuczne o właściwościach podobnych do polistyrenu.
  • Winyl: niedrogi materiał, który można zginać w celu dostosowania do kształtu produktu lub formować.
  • Blistry elastyczne: Winyl jest umieszczony na piankowym rdzeniu.
  • Chlorek poliwinylu (PVC):
  • Dieperia: Forma PVC, często pokryta winylem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na czym polega metoda CNC?
Na czym polega metoda CNC?
Obróbka materiałów za pomocą maszyn CNC polega na wykorzystaniu urządzeń sterowanych numerycznie, które dzięki wbudowanemu mikrokomputerowi są dowolnie programowane. Pozwala […]
Jaka karma będzie najlepsza dla szczeniaka?
Jaka karma będzie najlepsza dla szczeniaka?
Spełniły się wasze marzenia o posiadaniu pieska. Długo wyczekiwany pupil jest już z Wami. Wygląda na trochę przestraszonego, jest malutki, […]
Jak przygotować się na przyjęcie gości?
Jak przygotować się na przyjęcie gości?
Wystawna kolacja, czy zwykła wizyta znajomych są bez wątpienia momentami, kiedy staramy się zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy detal. Mowa […]