Najczęstsze kierunki emigracyjne Polaków

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Polska to nadal kraj o ujemnym saldzie migracji. Więcej osób decyduje się z niego wyjechać niż przyjeżdża z zagranicy. Obywatele polscy najczęściej wyprowadzają się do krajów Europy Zachodniej, gdzie mogą znaleźć lepsze warunki zatrudnienia.

Życie na Wyspach

W Wielkiej Brytanii i Irlandii mieszka niemal połowa polskich emigrantów. Choć kolejne rządy robią co mogą, aby zachęcić obywateli do powrotu do kraju, wielu nie wyobraża sobie opuszczenia Wysp Brytyjskich. Mieszkają tam od lat, często w kolejnym pokoleniu. Niektórzy przeprowadzki z Polski do Anglii nawet nie pamiętają, ponieważ mieszkają zagranicą od dziecka.

Starsi odczuwają silniejszą tęsknotę. Jednak kontakty z ojczyzną ograniczają do wakacji, ewentualnie świąt. Potem wracają busem do Anglii Katowice czy inne rodzinne miasto zostawiając za sobą bez żalu.

Nieco bliżej domu

Wielu emigrantów z Polski decyduje się jednak zostać bliżej domu. Wybierają Niemcy czy Holandię, ponieważ w krajach tych można dobrze zarobić, a jednocześnie podróż do ojczyzny nie zajmuje dużo czasu. Alternatywą pozostaje także Belgia, w której nie brakuje zwłaszcza polskich budowlańców. Tak naprawdę jednak pracowników znad Wisły spotyka się w całej Europie. Od Hiszpanii przez Włochy, aż po Grecję.

Sporym zainteresowaniem cieszą się także kraje skandynawskie. Trendy emigracyjne zmieniają się, rzutuje na nie przede wszystkim kondycja gospodarcza poszczególnych państw oraz ich zapotrzebowanie na pracowników z konkretnych branż.

Warto też pamiętać, że emigracja w Polsce wciąż rośnie.Jeżeli wśród Was jest osoba, która myśli o wyjeździe na stałe do Wielkiej Brytanii, może sprawdzić ofertę przeprowadzki na https://beska-travel.pl/nasza-oferta/przeprowadzki-polska-anglia/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Idealne etui na iphone’a – czy takie istnieje?
Idealne etui na iphone’a – czy takie istnieje?
Telefony doby dzisiejszej to niezwykle delikatne urządzenia. Kupując nowy telefon, warto więc od razu zastanowić się nad jego odpowiednią ochroną. […]
Od jakiegoś czasu obserwuje się rosnącą popularność biegania. Każdego dnia tysiące ludzi wychodzą na poranny bądź wieczorny jogging, tym samym […]
Sprzęty niezbędne do transportu materiałów sypkich w rolnictwie
Sprzęty niezbędne do transportu materiałów sypkich w rolnictwie
Do właściwego funkcjonowania gospodarstwa rolnego niezbędne są odpowiednie maszyny. Nie dość, że usprawniają one pracę, to jeszcze przyczyniają się do […]