Najczęstsze kierunki emigracyjne Polaków

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Polska to nadal kraj o ujemnym saldzie migracji. Więcej osób decyduje się z niego wyjechać niż przyjeżdża z zagranicy. Obywatele polscy najczęściej wyprowadzają się do krajów Europy Zachodniej, gdzie mogą znaleźć lepsze warunki zatrudnienia.

Życie na Wyspach

W Wielkiej Brytanii i Irlandii mieszka niemal połowa polskich emigrantów. Choć kolejne rządy robią co mogą, aby zachęcić obywateli do powrotu do kraju, wielu nie wyobraża sobie opuszczenia Wysp Brytyjskich. Mieszkają tam od lat, często w kolejnym pokoleniu. Niektórzy przeprowadzki z Polski do Anglii nawet nie pamiętają, ponieważ mieszkają zagranicą od dziecka.

Starsi odczuwają silniejszą tęsknotę. Jednak kontakty z ojczyzną ograniczają do wakacji, ewentualnie świąt. Potem wracają busem do Anglii Katowice czy inne rodzinne miasto zostawiając za sobą bez żalu.

Nieco bliżej domu

Wielu emigrantów z Polski decyduje się jednak zostać bliżej domu. Wybierają Niemcy czy Holandię, ponieważ w krajach tych można dobrze zarobić, a jednocześnie podróż do ojczyzny nie zajmuje dużo czasu. Alternatywą pozostaje także Belgia, w której nie brakuje zwłaszcza polskich budowlańców. Tak naprawdę jednak pracowników znad Wisły spotyka się w całej Europie. Od Hiszpanii przez Włochy, aż po Grecję.

Sporym zainteresowaniem cieszą się także kraje skandynawskie. Trendy emigracyjne zmieniają się, rzutuje na nie przede wszystkim kondycja gospodarcza poszczególnych państw oraz ich zapotrzebowanie na pracowników z konkretnych branż.

Warto też pamiętać, że emigracja w Polsce wciąż rośnie.Jeżeli wśród Was jest osoba, która myśli o wyjeździe na stałe do Wielkiej Brytanii, może sprawdzić ofertę przeprowadzki na https://beska-travel.pl/nasza-oferta/przeprowadzki-polska-anglia/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego odpowiednie ciśnienie wody w mieszkaniu jest ważne?
Dlaczego odpowiednie ciśnienie wody w mieszkaniu jest ważne?
Każda instalacja wodna – czy to domowa, czy też przemysłowa – musi być zawsze pod odpowiednim ciśnieniem. Jego utrzymanie polega […]
Czy to prawda, że śmiech to zdrowie?
Czy to prawda, że śmiech to zdrowie?
Jak wskazują najnowsze badania naukowe, nie podlega żadnym dyskusjom fakt, że śmiech to zdrowie. To popularne i doskonale znane wszystkim […]
Na jaki rodzaj opału warto się zdecydować w nowym domu?
Na jaki rodzaj opału warto się zdecydować w nowym domu?
Budowa własnego domu jest naprawdę wymagająca, ale równie trudne może okazać się jego utrzymanie, a także dbanie o komfort w […]