Czym charakteryzuję się dobrej jakości drewno opałowe?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Drewno opałowe jest najważniejszym źródłem paliwa w wielu częściach świata. Jest to również popularne źródło ogrzewania w domach i firmach na całym świecie.

Jakość drewna opałowego różni się znacznie w zależności od źródła pochodzenia, sposobu cięcia i suszenia oraz ilości zawartej w nim wilgoci.

Najlepsze drewno opałowe to drewno twarde, które zostało podzielone na małe kawałki, ponieważ pali się dłużej i goręcej niż duże kawałki drewna.

Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru dobrej jakości drewna opałowego:

Drewno twarde kontra drewno miękkie

Drewno twarde pali się goręcej niż drewno miękkie, dlatego jest preferowane do celów grzewczych. Drewno miękkie, takie jak sosna czy jodła, zawiera więcej soku, co sprawia, że spalanie jest mniej wydajne i wydziela więcej dymu niż w przypadku drewna twardego (które zawiera mniej soku). Twarde drewno wytwarza również mniej kreozotu, który może powodować pożary kominów, jeśli nie jest usuwany z nich co roku przez profesjonalnego kominiarza.

Suchość

Suche drewno pali się dłużej niż zielone, wytwarza mniej dymu i kreozotu gromadzącego się w kominach, uwalnia mniej wilgoci do powietrza w pomieszczeniach, wytwarza więcej ciepła na jednostkę zużytego paliwa (ponieważ mniej energii zużywa się na odparowanie wody), tworzy mniej pozostałości popiołu po spaleniu i może być używane do stworzenia bardziej trwałego ognia. Suche drewno wytwarza również więcej ciepła na jednostkę zużytego paliwa – około 25 procent więcej niż drewno zielone. Drewno opałowe powinno być przechowywane na zewnątrz w stosie, najlepiej pod przykryciem, ale nie w bezpośrednim świetle słonecznym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym są filamenty do druku 3D i jak ich używać?
Czym są filamenty do druku 3D i jak ich używać?
Filamenty do druku 3D służą do drukowania modeli i prototypów produktów. Wykonane są z polimerów, które mogą być stopione, schłodzone, […]
W jaki sposób można zabezpieczyć wiadomości firmowe?
W jaki sposób można zabezpieczyć wiadomości firmowe?
Poczta elektroniczna stanowi znakomitą alternatywę dla tej tradycyjnej. Dostrzegły to liczne przedsiębiorstwa, dla których stała się ona cennym narzędziem umożliwiającym […]
Zabiegi kosmetyczne – na co warto się zdecydować?
Zabiegi kosmetyczne – na co warto się zdecydować?
Zabiegi kosmetyczne nie tylko skutecznie poprawiają urodę, ale są także doskonałą okazją do tego, aby się zrelaksować. Specjalistyczne gabinety oferują […]