Zasuwy są urządzeniami, których zadaniem jest dbanie o odpowiednie działanie sieci wodociągowych – odpowiedzialne są za skuteczny przepływ płynów oraz ich blokadę, a także bezpieczeństwo użytkowania. Według wytycznych powinny służyć wyłącznie do zamknięcia lub otwarcia danego przepływu wody w wodociągu, jednakże powszechnie wiadome jest to, iż służą także jako urządzenia przeznaczone do regulacji natężenia samego przepływu. Należy zaznaczyć, iż jest to działanie nieodpowiednie i może przyczynić się do uszkodzenia zasuw, a co za tym idzie, płynności całego przepływu. Zasuwy dzielą się na wiele różnorakich rodzajów, a jednymi z ich najpopularniejszych oraz najbardziej zróżnicowanych są zasuwy wodociągowe oraz zasuwy kołnierzowe.
Zasuwa wodociągowa, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do użytkowania w wodociągach. Dzieli się na te przeznaczone do pracy z wodą czystą, jak i brudną. Charakteryzuje się ona wysoką jakością materiałów przeznaczonych do użytku oraz precyzją wykonania. Zasuwy wodociągowe zbudowane są najczęściej ze stali nierdzewnej, mosiądzu, posiadają farbę o odpowiedniej grubości oraz do ich produkcji przeznaczone zostało żeliwo szare lub sferoidalne – które charakteryzuje się dużo wyższą ceną przekładającą się na znacznie większą wytrzymałość oraz odporność na zgniecenia oraz wygięcia.
Zasuwy kołnierzowe natomiast są odpowiednim rodzajem budowy zasuw charakteryzującym się oryginalnym kształtem. To w nich bowiem pokrywa i korpus stanowią jedną część, nie znajdziemy w nich jakiegokolwiek połączenia śrubowego. Mogą być one przeznaczone do instalacji do wody lub do gazu.