Z różnych przyczyn losowych firma może znaleźć się w sytuacji niewypłacalności. Kiedy kłopoty finansowe nie są stanem przejściowym, najlepszym wyjściem z sytuacji może okazać się ogłoszenie upadłości. Opóźnienie w spłacie zobowiązań powinno przekraczać 3 miesiące, musi być to niewypłacalność długoterminowa. Upadłość mogą ogłosić duże firmy, jak również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Jedną z przyczyn problemów finansowych jest, brak możliwości spłaty zaciągniętego kredytu. Często związane jest to z niedozwolonymi zapisami w umowie, dotyczącymi waloryzacji lub zmiennego oprocentowania. W takim przypadku wysokość raty może stale wzrastać. Warto skonsultować zaistniałą sytuację z prawnikiem. Być może zawarta umowa jest niezgodna z prawem i istnieją podstawy do wszczęcia postępowania przeciwko bankowi. Należy zgłosić się do radcy prawnego, świadczącego porady bankowe i usługi związane z upadłością przedsiębiorstw.
Upadłość konsumencka Kraków, Warszawa, jak i inne miasta mają swoich przedstawicieli, którzy pomogą uporać się w tej kwestii, jest to postępowanie sądowe przeznaczone dla osób prywatnych, a nie przedsiębiorców. Celem takiego działania jest możliwość oddłużenia konsumenta. Warto zwrócić się o pomoc do prawnika z doświadczeniem w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Radca prawny może reprezentować konsumenta lub wierzyciela we właściwym postępowaniu. Zatrudniony prawnik przeanalizuje faktyczną sytuację prawną klienta i doradzi w wyborze odpowiedniej strategii działania. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest skutecznym sposobem na odzyskanie stabilności finansowej.