Zastosowanie georadaru w budownictwie

Jedną z metod geofizycznych powszechnie wykorzystywanych w branży budowlanej jest tzw. georadar. Kluczową rolę odgrywają tutaj fale elektromagnetyczne charakteryzujące się krótką częstotliwością, które są emitowane przez specjalne urządzenie. Jeśli natomiast chodzi o przetwarzanie pozyskanych danych, to służy do tego dedykowane oprogramowanie pozwalające na wyświetlanie obrazu przekrojowego. Profesjonalne usługi w zakresie techniki georadarowej świadczy m.in. ta koszalińska firma: https://georadar24.com.

Diagnostyka na najwyższym poziomie

Częstotliwości fal używanych do wykonywania pomiarów za pomocą georadaru wahają się pomiędzy 3 MHz a 110 GHz. Zasada jest prosta – im mniejsza wartość, tym bardziej rozległy zasięg działania sprzętu i jednocześnie gorsza dokładność wyniku. Spore znaczenie ma oczywiście również rodzaj badanego materiału. W budownictwie georadar znajduje zastosowanie przede wszystkim przy ustalaniu jednorodności podłoża, co jest niezbędne w początkowym etapie wznoszenia dowolnego obiektu mieszkalnego bądź użytkowego. Z kolei w istniejących już budynkach omawiana metoda znakomicie sprawdza się w procesie:

-diagnozowania grubości płyt fundamentowych, stropów oraz ścian,

-wyszukiwania pustych przestrzeni i miejsc niezagęszczonych pod powierzchnią dróg,

-lokalizowania niepożądanych delaminacji i zarysowań w warstwach konstrukcyjnych,

-określania zakresu zawilgocenia wybranych elementów, 

-poszukiwania instalacji sanitarnych i elektrycznych.

Dodajmy, że okazuje się niezwykle pomocny przy pracach archeologicznych oraz lokalizowaniu rozmaitych tuneli, starych grobów, torowisk, studzienek kanalizacyjnych, kanałów przepływowych, wykopów, kabli i rur oraz sztolni.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


pięć + jedenaście =