Tam, gdzie połączenie musi przenosić ogromne siły, konieczne jest stosowanie specjalnych rozwiązań. Mowa między innymi o takich miejscach, gdzie przenoszony jest napęd i występuje bardzo wysoki moment obrotowy. Połączenia nieruchome, które również są wyjątkowo obciążone, także wymagają specjalnych elementów spajających. Przedstawiamy te, które występują zdecydowanie najczęściej.
W miejscach, gdzie piasta łączy się z wałem napędowym, konieczne jest zastosowanie elementy przenoszącego napęd z jednej części na drugą. Najczęściej używany jest tutaj tak zwany klin, którym może być na przykład wpust pryzmatyczny. Ma on dwie role. Pierwsza to po prostu przenoszenie momencie obrotowego z wału na piastę. Jest jednak jeszcze druga, równie istotna funkcja. Otóż ma on określoną wytrzymałość, po której przekroczeniu zostaje ścięty. Zabezpiecza to silnik oraz maszynę napędzana przed uszkodzeniem, na przykład w razie zablokowania się elementu wykonawczego. Klin wystarczy później zastąpić nowym.
W przypadku połączeń, gdzie występuje duża siłą rozciągająca, dobrze sprawdzają się tuleje gwintowane. Przykłady możemy zobaczyć tutaj: https://www.kristal.net.pl/produkty/tuleje-gwintowane/346. Mają one na tyle długi gwint, że bez problemu są w stanie objąć wymaganą ilość zwojów na każdym spajanym elemencie. Sprawia to, że takie połączenie jest bardzo trwałe i praktycznie nie zdarza się, by zostało rozerwane właśnie w miejscu zastosowania tulei. Zwłaszcza, że te charakteryzują się bardzo duża twardością.