Ile pelletu zakupić na sezon grzewczy?

Pellet, czyli granulat z wiórów drewnianych, to najbardziej ekologiczne paliwo stałe, które jest obecnie dostępne a rynku. Do jego zalet należy niska emisyjność zanieczyszczeń oraz cena. Chcąc ogrzewać nim dom, musimy wyposażyć się w specjalny piec z podajnikiem, dzięki któremu granulat będziemy uzupełniać raz na dwa lub trzy dni. Regulacje temperatury, jak również godziny załączania się urządzenia ustawimy przy pomocy specjalnego sterownika. Dla każdego, kogo interesuje ten typ ogrzewania, najistotniejsze są koszty z nim związane, a te wypadają naprawdę nieźle w porównaniu z innymi źródłami ciepła.

Porównanie opłat w przypadku pieca na pellet oraz ogrzewania gazowego

Piece gazowe stały się bardzo popularne ze względu na coraz większą dostępność tego surowca. Przy założeniu, że mieszkamy w domu o powierzchni 150m2, musimy liczyć się z rachunkami na poziomie 8 000 zł za rok. Ogrzewając tę samą powierzchnię pelletem, zapłacimy średnio 3 900 zł za ten sam okres. W przeliczeniu na wagę to mniej więcej 3,5-4 ton.

Oczywiście wszystko zależy od metrażu, ocieplenia budynku, naszych upodobań oraz warunków atmosferycznych. Mroźne zimy będą generować większe zapotrzebowanie energetyczne, w związku z czym będziemy musieli nabyć więcej paliwa, jednak stosunek cen nadal pozostaje taki sam, a pellet na tle innych opcji wypada bardzo dobrze i jest proekologiczny. Np. na stronie: https://pangroszek.pl/kalkulator-pelletu/ możemy obliczyć dokładniej, ile kilogramów granulatu drzewnego potrzebujemy. Warto także pamiętać, że wszystkie odpady stałe powstające w wyniku jego spalenia, możemy wykorzystać jako zamiennik nawozu mineralnego, a bezobsługowe działanie pieca zaoszczędzi nasz czas.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


5 − jeden =