Węzeł cieplny w budynku – jakie są rodzaje?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Węzły cieplne są często stosowane w dużych budynkach z wieloma różnymi najemcami. Ich zadaniem jest utrzymanie komfortowej temperatury w budynku poprzez rozprowadzenie ciepła lub schłodzonego powietrza w całym budynku. 

Ilość ciepła rozprowadzana jest po budynku za pomocą rur. Rury te są często izolowane, pokryte ochronną warstwą tworzywa sztucznego. Mogą być również wykonane z miedzi lub stali.

Można wyróżnić trzy rodzaje węzła ciepłowniczego:

Scentralizowane węzły cieplne

Znajdują się one w strategicznych miejscach budynku i rozprowadzają ciepłe lub chłodne powietrze po całym budynku. Są one zazwyczaj droższe niż inne rodzaje węzłów cieplnych, ale mają wyższe wskaźniki efektywności i są bardziej energooszczędne.

Rozproszone węzły cieplne 

Te węzły cieplne można znaleźć w każdym pomieszczeniu w budynku i dostarczają one ciepłe lub schłodzone powietrze bezpośrednio do każdego pomieszczenia poprzez system kanałów. Są one zazwyczaj tańsze niż modele scentralizowane, ale mają również niższe wskaźniki efektywności i wymagają więcej konserwacji niż modele scentralizowane.

Modele hybrydowe 

Modele hybrydowe łączą zarówno scentralizowane, jak i rozproszone węzły cieplne w jedno urządzenie, które dostarcza ciepło lub chłodzone powietrze do jednej lokalizacji w budynku biurowym lub domu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Marki aut, do których części łatwo kupić
Marki aut, do których części łatwo kupić
Kiedy planujemy zakup samochodu, warto zastanowić się, jak będzie wyglądało jego ewentualne naprawianie i eksploatacja. Istnieją różne sytuacje losowe, które […]
Fotowoltaika – czym jest i jak może się przysłużyć posiadaczom takiego rozwiązania?
Fotowoltaika – czym jest i jak może się przysłużyć posiadaczom takiego rozwiązania?
Fotowoltaika (energia słoneczna) to technologia wytwarzania energii elektrycznej ze światła. Składa się z elektronicznego półprzewodnika, zwykle krzemu, i ogniwa fotowoltaicznego, […]
Dobry film reklamowy, czyli jaki?
Dobry film reklamowy, czyli jaki?
Czy wideo promocyjne jest potrzebne? Nie od dziś wiadomo że filmy reklamowe są bardzo skuteczną formą marketingu przyciągającą miliony oczu […]