Węzeł cieplny w budynku – jakie są rodzaje?

Węzły cieplne są często stosowane w dużych budynkach z wieloma różnymi najemcami. Ich zadaniem jest utrzymanie komfortowej temperatury w budynku poprzez rozprowadzenie ciepła lub schłodzonego powietrza w całym budynku. 

Ilość ciepła rozprowadzana jest po budynku za pomocą rur. Rury te są często izolowane, pokryte ochronną warstwą tworzywa sztucznego. Mogą być również wykonane z miedzi lub stali.

Można wyróżnić trzy rodzaje węzła ciepłowniczego:

Scentralizowane węzły cieplne

Znajdują się one w strategicznych miejscach budynku i rozprowadzają ciepłe lub chłodne powietrze po całym budynku. Są one zazwyczaj droższe niż inne rodzaje węzłów cieplnych, ale mają wyższe wskaźniki efektywności i są bardziej energooszczędne.

Rozproszone węzły cieplne 

Te węzły cieplne można znaleźć w każdym pomieszczeniu w budynku i dostarczają one ciepłe lub schłodzone powietrze bezpośrednio do każdego pomieszczenia poprzez system kanałów. Są one zazwyczaj tańsze niż modele scentralizowane, ale mają również niższe wskaźniki efektywności i wymagają więcej konserwacji niż modele scentralizowane.

Modele hybrydowe 

Modele hybrydowe łączą zarówno scentralizowane, jak i rozproszone węzły cieplne w jedno urządzenie, które dostarcza ciepło lub chłodzone powietrze do jednej lokalizacji w budynku biurowym lub domu.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


osiemnaście + jedenaście =