Węzeł cieplny w budynku – jakie są rodzaje?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Węzły cieplne są często stosowane w dużych budynkach z wieloma różnymi najemcami. Ich zadaniem jest utrzymanie komfortowej temperatury w budynku poprzez rozprowadzenie ciepła lub schłodzonego powietrza w całym budynku. 

Ilość ciepła rozprowadzana jest po budynku za pomocą rur. Rury te są często izolowane, pokryte ochronną warstwą tworzywa sztucznego. Mogą być również wykonane z miedzi lub stali.

Można wyróżnić trzy rodzaje węzła ciepłowniczego:

Scentralizowane węzły cieplne

Znajdują się one w strategicznych miejscach budynku i rozprowadzają ciepłe lub chłodne powietrze po całym budynku. Są one zazwyczaj droższe niż inne rodzaje węzłów cieplnych, ale mają wyższe wskaźniki efektywności i są bardziej energooszczędne.

Rozproszone węzły cieplne 

Te węzły cieplne można znaleźć w każdym pomieszczeniu w budynku i dostarczają one ciepłe lub schłodzone powietrze bezpośrednio do każdego pomieszczenia poprzez system kanałów. Są one zazwyczaj tańsze niż modele scentralizowane, ale mają również niższe wskaźniki efektywności i wymagają więcej konserwacji niż modele scentralizowane.

Modele hybrydowe 

Modele hybrydowe łączą zarówno scentralizowane, jak i rozproszone węzły cieplne w jedno urządzenie, które dostarcza ciepło lub chłodzone powietrze do jednej lokalizacji w budynku biurowym lub domu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak powstają ręcznie malowane bombki?
Jak powstają ręcznie malowane bombki?
Święta Bożego Narodzenia to czas ubierania choinki przy użyciu kolorowych ozdób. Na rynku można znaleźć wiele różnorodnych propozycji wyżej wymienionych, […]
Czego nie może zabraknąć w dobrze prosperującej firmie?
Czego nie może zabraknąć w dobrze prosperującej firmie?
Pierwszym krokiem do stworzenia dobrze prosperującej firmy jest urządzenie biura w sposób, który wspiera pracowników i ich pracę. Dobrze prosperująca […]
Jak zregenerować powierzchnię swoich zamszowych butów lub torebki?
Jak zregenerować powierzchnię swoich zamszowych butów lub torebki?
Zamsz to materiał uzyskiwany poprzez wyprawienie naturalnej skóry zwierzęcej. Produkuje się z niego m.in. eleganckie obuwie (np. botki, kozaki, miejskie […]