Narożniki, sofy, kanapy – praktyczny poradnik zakupowy mebli wypoczynkowych

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Przeważnie meble wypoczynkowe ustawiane są w salonie i stanowią centralny element wystroju tego pomieszczenia. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na zakup wybranego zestawu, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Oczywiście wygląd mebli i ich cena pozostają niezwykle istotnymi czynnikami wpływającymi na naszą decyzję. Jednakże musimy także uwzględnić wymiary naszego salonu. Nie każdy zestaw mebli wypoczynkowych będzie do niego pasował. Jeżeli nasz salon jest zbyt mały, powinniśmy zrezygnować z tradycyjnej kombinacji kanapy i dwóch foteli. Meble wypoczynkowe powinny zajmować maksymalnie jedną czwartą powierzchni pokoju. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup sofy w wersji dwu- lub trzyosobowej. Zestawy składające się z większej liczby mebli oferują o wiele więcej możliwości ich przestawiania. Jednakże w przypadku mniejszych salonów powinniśmy ograniczyć się do jednej dużej sofy lub kanapy. Dobrym pomysłem jest wybranie modelu z funkcją spania.

Przyczyny popularności narożników wypoczynkowych

Coraz więcej osób decyduje się kupić do swojego salonu wygodny i elegancki narożnik wypoczynkowy. Większość z nich wybiera model w kształcie litery L, podczas gdy stosunkowo niewielka część preferuje nietypowe narożniki w kształcie litery U. W sklepach meblowych znajdziemy ogromną ilość modeli narożników. Z łatwością znajdziemy taki mebel, którego kształt, wymiary oraz wygląd całkowicie nam odpowiadają. Kompaktowe narożniki znajdują zastosowanie przede wszystkim w kawalerkach oraz innych mieszkaniach, w których musimy efektywnie zagospodarować całą dostępną nam powierzchnię. O wiele łatwiej przyjdzie nam rozplanować praktyczny rozkład mebli w niewielkim salonie, jeżeli tradycyjny zestaw sofy i dwóch foteli zastąpimy właśnie wielofunkcyjnym narożnikiem. Zapewni on tyle samo miejsc do siedzenia, jednocześnie zajmując o wiele mniej miejsca w naszym salonie.

Właściwie dobrany narożnik powinien nam w zupełności wystarczyć. Doskonały przykładem takiego mebla jest model Lido, który możemy znaleźć na stronie https://www.jurpol-meble.pl/naroznik-lido/. Dzięki swoim pokaźnym gabarytom pomieści na sobie wiele osób. Co więcej, możemy sami wybrać, z jakiego rodzaju materiału wyprodukowane zostanie siedzisko. Do wyboru mamy tkaniny o rozmaitych poziomach miękkości lub skórę ekologiczną. Z kolei konstrukcja wewnętrzna oraz stelaż tego narożnika zostały zbudowane przy użyciu wysokiej jakości litego drewna, oraz płyty wiórowej. Narożnik Lido oferuje także funkcję spania oraz regulowania zagłówka. Na takim meblu będziemy mogli w pełni się zrelaksować bez obawy o ból pleców.

Sofy z funkcją spania okazjonalnego

Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich użytkownicy mogli wypoczywać na nich zarówno w pozycji półleżącej, jak i na siedząco. W przypadku takiej sofy funkcja spania jest więc wartością dodaną. Specjalna wysuwana część znajduje się przez większość czasu wewnątrz sofy. W razie potrzeby zostaje ona wysunięta i wraz z siedziskiem tworzy powierzchnię do spania. Przed zakupem tego typu mebla musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest przewidywana częstotliwość, z jaką będziemy rozkładać naszą sofę. Jeżeli planujemy na niej spać każdego dnia, będziemy musieli wybrać dostosowany do tego model. Wiele produktów dostępnych w sklepach przeznaczona jest przede wszystkim do wypoczynku w pozycji siedzącej. W przeciwieństwie do tradycyjnej sofy, w przypadku modelu rozkładanego musi uwzględnić jego rozmiary zarówno przed, jak i po rozłożeniu. Musimy posiadać wystarczającą przestrzeń w pokoju, w którym zamierzamy ustawić naszą sofę. Najlepiej dokładnie zmierzyć wybrany przez nas model, aby uniknąć niedogodności. Wystarczy do tego zwykła miarka bądź taśma malarska. Warto zainwestować w modele stosunkowo lekkie i mobilne. W ten sposób ułatwimy sobie pracę podczas przestawiania takiej sofy.

Istotna jest także wielkość uzyskanej powierzchni spania po rozłożeniu sofy oraz wysokość siedziska. Należy zweryfikować zarówno długość, jak i szerokość tej powierzchni. Osoba dorosła powinna mieć do dyspozycji przestrzeń o szerokości 60 cm. Z kolei długość musi być o 20 cm większa niż wzrost osoby śpiącej na takiej sofie. Za wszelką cenę musimy uniknąć spania z podkurczonymi nogami. Im większa powierzchnia do spania, tym wygodniej będzie nam się spało. Z kolei wysokość siedziska przełoży się na łatwiejsze wstawanie z danego mebla wypoczynkowego. Poszczególne sofy różnią się również sposobem rozkładania. Wybierając optymalny mechanizm, musimy kierować się oferowanym przez niego komfortem wypoczynku oraz techniką rozkładania. Niektóre z nich wymagają od nas ściągania poduszek oparciowych lub wysunięcia wózka spod sofy. W jeszcze innych musimy rozłożyć stelaż, a następnie położyć na niego materac. Spore znaczenie dla komfortu spania ma rodzaj wypełnienia danego mebla wypoczynkowego. Dobrym pomysłem jest stosowanie cienkiego materaca nawierzchniowego. W ten sposób unikamy różnicy w wysokości pomiędzy wysuwką a siedziskiem. Dzięki obecności tzw. top materaca uchronimy nasze siedzisko przed niszczeniem pokrowca.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Fizjoterapia czy rehabilitacja – jak wybrać odpowiednie miejsce do leczenia?
Fizjoterapia czy rehabilitacja – jak wybrać odpowiednie miejsce do leczenia?
Przywrócenie pełnej lub przynajmniej częściowej sprawności, to kluczowa sprawa po wypadkach i urazach, w różnych rodzajach niepełnosprawności, a także po […]
Typy i rodzaje pościeli, które zapewnią naszemu dziecku komfortowy i zdrowy sen
Typy i rodzaje pościeli, które zapewnią naszemu dziecku komfortowy i zdrowy sen
Pościel znacząco wpływa na jakość snu i wypoczynek. Odpowiednio dobrany materiał jest miły w dotyku i ułatwia skórze oddychanie. To […]
Na czym polegają wizyty domowe?
Na czym polegają wizyty domowe?
Do gabinetów lekarskich ustawiają się przeważnie długie kolejki pacjentów, a specjaliści mają nieustannie pełne ręce roboty. Zwłaszcza że zdarza im […]