Coraz więcej osób boryka się z alergią. Czynników wpływających negatywnie na nią jest wiele. Wśród nich dużą grupą są alergeny występujące w pokarmach. Szacuje się, że około 6 procent dorosłych i 8 procent dzieci ma problemy po spożyciu niektórych produktów. Na szczęście w wielu przypadkach tą dolegliwość można wyleczyć, lub chociaż złagodzić.
Najczęściej uczulającymi artykułami spożywczymi są: mleko krowie, jajka, czekolada, orzechy, cytrusy czy też zboża. Po ich zjedzeniu osoba chora zmaga się z alergią pokarmową. Może ona objawiać się w różny sposób, niektórzy mają problemy ze strony układu pokarmowego, na przykład bóle brzucha, biegunkę, czy też nudności. U innych ta dolegliwość objawia się w postaci problemów skórnych, świądu. U dzieci mogą wystąpić częste zachorowania na zapalenie górnych dróg oddechowych.
Wycofanie z diety produktu uczulającego przynosi często złagodzenie objawów choroby. Najpierw należy zbadać, które pokarmy są alergenami. W tym celu wykonuje się różnorodne badania. Pierwszy krok to wywiad lekarski. Kolejnym jest wykonanie testów skórnych, a także badanie krwi wykluczające lub potwierdzające uczulenie. W przypadku alergii na niektóre zboża wykonuje się test genetyczny na nietolerancję glutenu, ponieważ ta przypadłość może być dziedziczona po rodzicach.
Dzisiejsza medycyna coraz lepiej radzi sobie z wykrywaniem i leczeniem alergii. Pojawiają się coraz to nowe metody. Prowadzi się też analizy i testy genetyczne, które poszukują związku pożywienia z genami. Ich przykładem mogą być próby rozwiązania problemu takiego jak nietolerancja kofeiny badanie przyczyny słabego działania enzymów trawiennych.