Jak działa Internet?

W dzisiejszych czasach mało kto wyobraża sobie życie bez Internetu, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu doskonale radziliśmy sobie bez niego. To ogólnoświatowa sieć komputerowa, dzięki której możemy rozmawiać z ludźmi z całego świata, posiadać konta na portalach społecznościowych czy wyszukiwać potrzebne informacje. W jaki sposób właściwie Internet działa i jak to jest możliwe?

Cały Internet oparty jest na IP, czyli Internet Protocol. Za przesyłanie danych odpowiadają routery, a więc specjalne urządzenia, których rolę przejmuje niekiedy specjalistyczne oprogramowanie. Do zadań routerów należy przede wszystkim odbieranie nadchodzącego pakietu danych, sprawdzenie adresu przeznaczenia oraz przesłanie go dalej w określonym kierunku.

Skąd wiadomo, gdzie dokładnie ma trafić dany pakiet? Tu kluczową rolę odgrywa adres. Musimy wiedzieć, że każde urządzenie, które pracuje w sieci, ma swój indywidualny numer składający się z czterech liczb. Struktura takiego numeru odpowiada strukturze sieci (Internet złożony jest z połączonych ze sobą sieci o różnych wielkościach).

Przykładowy numer urządzenia pracującego w sieci wygląda następująco: 150.12.3.5. Część ostatnia określa pojedynczy host, przedostatnia – podsieć w znacznie większej sieci lokalnej, a trzecia i czwarta od końca dotyczą jeszcze większych struktur. Wspomniany IP Protocol jest w stanie przesłać niewielki pakiet danych, więc jeśli chcemy przesyłać coś znacznie większego, musimy podzielić to na mniejsze części, zaadresować i wysłać każdą osobno.

Bądź pierwszy, by to skomentować.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*


trzynaście − dwa =